Jeździsz hulajnogą elektryczną po mieście? Poznaj nowe przepisy z GAZeLką!

Jeździsz hulajnogą elektryczną po mieście? Poznaj nowe przepisy z GAZeLką!

Lubisz przemieszczać się hulajnogą elektryczną? Rozumiemy to doskonale, bo ten środek transportu ma wiele zalet. Aby jednak wszystko było bezpieczne dla Ciebie i innych użytkowników ruchu zapoznaj się koniecznie z nowymi zasadami. 

Rada Ministrów przyjęła nowy projekt nowelizacji ustawy, który reguluje status urządzeń napędzanych elektrycznie oraz urządzeń napędzanych siłą mięśni. Dotyczy to hulajnóg elektrycznych, deskorolek elektrycznych oraz deskorolek napędzanych siłą mięśni (czyli tych klasycznych). Jak dotąd stan prawny hulajnóg i elektrycznych urządzeń transportu osobistego pozostawał nieuregulowany.  

Nowelizacja ma na celu poprawienie bezpieczeństwa pieszym i nieutrudnianie im ruchu. Tym bardziej że do tej pory stan prawny hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego nie był uregulowany. A przez to stwarzało to zagrożenie dla bezpieczeństwa na drogach i chodnikach. W tym artykule skupimy się na aspekcie hulajnóg elektrycznych, które w dużych miastach dzięki możliwości ich wypożyczenia zyskują coraz większą popularność. 

nowe przepisy, hulajnogi elektryczne 2021
Źródło: gov.pl

Hulajnogi elektryczne 2021: poznaj nowe przepisy

Od tej pory nie możesz:

 • Jechać hulajnogą elektryczną po jezdni, gdzie dopuszczalna prędkość dla aut jest większa niż 30 km/h.
 • Jechać hulajnogą elektryczną w stanie nietrzeźwości lub zaraz po wypiciu alkoholu, lub pod wpływem środków działających podobnie do alkoholu.
 • Przewozić hulajnogą lub urządzeniem transportu osobistego innych osób, zwierząt lub przedmiotów.
 • Ciągnąć lub holować hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego innych pojazdów.
 • Zostawiać hulajnóg elektrycznych lub urządzeń transportu osobistego na chodniku w inny sposób niż równolegle do jego zewnętrznej krawędzi.

Hulajnoga elektryczna – Twoje obowiązki

Co to jest hulajnoga elektryczna: jest to dwuosiowy pojazd napędzany elektrycznie, który nie posiada siedzenia i pedałów. Jego konstrukcja pozwala na poruszanie się w nim tylko jednej osoby.

 • W wieku od 10 do 18 lat musisz posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Jeśli masz ukończone 18 lat, ten dokument nie jest wymagany.
 • Korzystaj z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym jedziesz lub masz zamiar skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.
 • Jesteś zobowiązany korzystać z jezdni, jeśli ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h.
 • Jeśli nie ma wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h, to możesz poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych. Możesz jechać po chodniku, który jest usytuowany wzdłuż jezdni, gdzie dozwolona prędkość pojazdów wynosi więcej niż 30 km/h. Musisz jednak przestrzegać następujących zasad: jedź z prędkością zbliżoną do poruszania się pieszych. Ustępuj pieszemu oraz nie utrudniaj mu ruchu.
nowe przepisy, hulajnogi elektryczne 2021, gazelka
Źródło: gov.pl

Hulajnoga elektryczna dla dzieci do lat 10

Tego rodzaju hulajnoga jest z pewnością wymarzonym prezentem dla wielu dzieciaków. Jednakże warto pamiętać, że dziecko może poruszać się hulajnogą tylko w strefie zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej. Poruszanie się po drodze publicznej jest zabronione w każdej sytuacji. Nawet jeśli dziecko przebywa pod opieką osoby dorosłej.

Gdzie można zaparkować hulajnogę elektryczną?

Twoim obowiązkiem jest pozostawić hulajnogę elektryczną na chodniku w przeznaczonym do tego miejscu, które wyznacza zarządca drogi. Jeśli nie masz takiego miejsca to:

 • Ustaw hulajnogę jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika – tej najbardziej oddalonej od jezdni.
 • Ustaw hulajnogę równolegle do krawędzi chodnika.
 • Upewnij się, że ilość chodnika, która zostanie pieszym, jest wystarczająca i nie utrudni im ruchu (nie powinna być mniejsza niż 1,5 m).

Wykroczenia, czyli tego nie rób!

 • Jeśli w trakcie jazdy na hulajnodze będziesz korzystać z telefonu, grozi Ci mandat o wysokości 200 zł.
 • Jeśli na Twojej hulajnodze znajdzie się kolejna osoba, zwierzę lub ładunek grozi Ci mandat o wysokości 100 zł.
 • Jeśli będziesz kierować hulajnogą po spożyciu alkoholu, grozi Ci mandat w wysokości 300-500 zł.
hulajnogi elektryczne 2021, przepisy, nowe przepisy
Źródło: gov.pl

Przeczytaj również: