Każdy czasem popełnia błędy, bo to rzecz ludzka. Natomiast błędy popełniane za kierownicą i nagminne łamanie przepisów drogowych kończy się karą, mandatem, a nawet zatrzymaniem prawa jazdy. Dotychczas redukcja punktów karnych nie była możliwa, a punkty zostały skasowane dopiero po dwóch latach.
Co się zmieniło od 17 września 2023 i jak wygląda redukcja punktów karnych 2023, czyli po nowemu? Przeczytaj pełne kompendium wiedzy i sprawdź, czy możesz zredukować punkty na swoim koncie.
Co to redukcja punktów karnych 2023?
Najprościej rzecz ujmując; redukcja punktów karnych to zmniejszenie ich ilości, poprzez kurs redukujący punkty karne (od 17.09.2023). Automatyczne usunięcie punktów karnych po określonym czasie według obowiązujących zasad i przepisów. O czym przeczytasz poniżej.
Na czym polega redukcja punktów karnych?
Zanim rozwiniemy temat o tym, jak zredukować punkty karne. Zapoznaj się z dwiema ważnymi definicjami, którymi operuje się w rozumieniu przepisów ruchu drogowego.
W myśl przepisów operuje się; tymczasowymi punktami karnymi oraz aktywnymi punktami karnymi. Tymczasowe punkty karne są to punkty z naruszeń, za które odmówiłeś przyjęcia mandatu karnego i został skierowany wniosek do sądu. Czyli sprawa czeka na orzeczenie sądu. Te punkty nie są widoczne na koncie. Natomiast o aktywnych punktach karnych mówimy wtedy, kiedy np. przyjąłeś mandat, a punkty są widoczne na Twoim koncie.
Liczbę punktów karnych możesz sprawdzić w komisariacie policji lub przez Internet. Zaloguj się przez profil zaufany na gov.pl i w sekcji kierowca i pojazdy sprawdź swoje punkty.
Ile punktów karnych można zredukować?
To czy punkty zostaną zredukowane i ile możesz ich zredukować, zależy od kilku czynników. Punkty za popełnione wykroczenia zostaną zredukowane w sposób, który opisuje Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym.
Jeżeli zapłaciłeś mandat za popełnione wykroczenie i jest on dochodem budżetu państwa lub został on wystawiony przez Inspekcję Transportu Drogowego. Twoje punktu kasują się automatycznie po roku. Do 17 września 2023 okres ten wynosił dwa lata.
Również po roku od daty uprawomocnienia się wyroku. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu i sprawie skierowanej do sądu. Twoje punkty zostaną skasowane po orzeczeniu sądu:
- otrzymasz pozytywny wynik kontrolnego sprawdzenia kwalifikacji;
- starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnienia do kierowania;
- starosta odmówi wydania decyzji o skierowaniu na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji albo na wniosek KWP o cofnięciu uprawnień.
Punkty karne zredukujesz również przez kurs redukujący punkty karne w WORD. W takim kursie możesz brać udział maksymalnie raz na 6 miesięcy. Liczba redukowanych punktów po kursie wynosi maksymalnie 6.
UWAGA! Nie zredukujesz punktów karnych, jeśli ich suma przekracza dopuszczalny limit; 24 pkt lub 20 pkt w przypadku pierwszego prawa jazdy, posiadanego krócej niż rok.
Jak zredukować punkty, gdy przekroczyłem limit punktów karnych?
Przekroczony limit punktów karnych, to znak dla organów ścigania, że możesz umyślnie popełniać wykroczenia. Czy w tej sytuacji możesz zredukować punkty karne? Niestety nie możesz.
Masz kilka kategorii prawa jazdy? Tracisz je wszystkie. Niezależnie od tego, jakim pojazdem kierowałeś w momencie przekroczenia limitu punktów.
Dalsze kroki zależą od czasu posiadania prawa jazdy. Wygląda to następująco:
Masz prawo jazdy ponad rok i na koncie więcej niż 24 punkty karne
Starosta skieruje Cię na egzamin sprawdzający kwalifikacje. Można uprościć to do stwierdzenia, że jest to ponowny egzamin na prawo jazdy. Ponadto otrzymasz skierowanie na badania psychologiczne.
Po pozytywnym zaliczeniu całego egzaminu i przejściu badań psychologicznych, odzyskujesz swoje uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Nie musisz przechodzić całego kursu na prawo jazdy za wyjątkiem niezdania egzaminu. Jeśli wynik egzaminu będzie negatywny, to musisz przejść cały kurs na prawo jazdy.
Masz prawo jazdy krócej niż rok i na koncie więcej niż 20 punktów karnych
W takiej sytuacja starosta wydaje decyzję o cofnięciu Ci uprawnień do kierowania pojazdami. Po wydaniu takiej decyzji musisz ponownie odbyć kurs na prawo jazdy. Przystąpić do egzaminu teoretycznego i praktycznego w WORD.
Prawo O Ruchu Drogowym Art. 135. Zatrzymanie prawa jazdy 1. Policjant: 1)
zatrzyma wydane w kraju prawo jazdy za pokwitowaniem w przypadku:
- c) przekroczenia przez kierującego pojazdem liczby 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego w okresie 5 lat od wydania skierowania na kurs reedukacyjny, o którym mowa w art. 99 skierowanie na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji, badanie lekarskie, badanie psychologiczne lub kurs reedukacyjny ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami,
- d) przekroczenia przez kierującego pojazdem w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy liczby 20 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego lub stwierdzenia, na podstawie prawomocnych rozstrzygnięć, że w okresie 2 lat od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy popełnił on przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub trzy wykroczenia określone w art. 86.
Jak i gdzie zapisać się na kurs redukujący punkty karne?
Na kurs redukujący punkty karne zapiszesz się w WORD. Musisz złożyć stosowne dokumenty, czyli dowód uiszczenia opłaty oraz wypełnioną kartę zgłoszenia na szkolenie.
Warunki, które musisz spełnić, aby zapisać się na kurs reedukacyjny do WORD:
- prawo jazdy powyżej jednego roku,
- nieprzekroczony limit punktów karnych (24),
- uiszczona opłata za szkolenie,
- wypełnić i złożyć kartę zgłoszenia na szkolenie.
W dniu szkolenia musisz posiadać przy sobie ważny dokument tożsamości (dowód, paszport). Bez tego nie zostaniesz dopuszczony do kursu redukującego.
Zgodnie z Art. 8. W ustawie z dnia 2 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2328 oraz z 2022 r. poz. 1002 i 1715) w art. 17. Obecnie nie jest możliwa redukcja punktów karnych 2023 online.
- 6a. Osoba wpisana do ewidencji, o której mowa w ust. 1, nie częściej niż raz na 6 miesięcy może na własny koszt uczestniczyć w szkoleniu prowadzonym z wyłączeniem możliwości odbycia szkolenia z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość, którego odbycie spowoduje zmniejszenie liczby punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego. Nie dotyczy to kierowcy w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy.” – art. 8 pkt 4
Jak wygląda nowy kurs redukujący punkty?
Kurs redukujący punkty karne trwa 8 godzin i jest podzielony na panele tematyczne. Dodatkowo część praktyczna, w której należy wykonać zadanie awaryjnego hamowania przy prędkości 30-50 km/h. Kurs będzie odbywać się w grupach maksymalnie 15-osobowych.
Kurs redukujący punkty może prowadzić:
- policjant z wydziału ruchu drogowego,
- niezależny specjalista BRD (bezpieczeństwa ruchu drogowego),
- psycholog transportu,
- egzaminator WORD,
- osoba mająca uprawnienia instruktora nauki jazdy lub instruktora techniki jazdy pracująca w WORD.
Najczęściej jednak kurs reedukacyjny prowadzony jest przez policjanta i psychologa transportu.
Ile trwa redukcja punktów karnych?
Szkolenie teoretyczne trwa 8 godzin, po których następuje część praktyczna. Czyli wykonanie hamowania awaryjnego. Nad zadaniem praktycznym czuwa egzaminator WORD. Jeśli ukończysz szkolenie, to otrzymujesz stosowne zaświadczenie wydane przez Dyrektora WORD. Następnie informacja o pozytywnym zakończeniu kursu redukującego punkty przesyłana jest do właściwej jednostki Policji.
Pamiętaj, że w ten sposób możesz zredukować maksymalnie 6 punktów karnych!
Kto może zapisać się na kurs redukcji punktów karnych?
- Kierujący, który posiada prawo jazdy.
- Kierujący, wobec którego nie zastosowano orzeczenia o zakazie prowadzenia pojazdów.
- Kierujący, który nie przekroczył limitu punktów karnych (24).
Kto nie może zredukować punktów karnych?
- Kierowcy posiadający uprawnienia krócej niż 12 miesięcy.
- Kierowcy, którzy przekroczyli limit i zdobyły więcej niż 24 punkty karne.
- Kierowcy spełniają wymogi formalne, ale nie legitymujący się dokumentem tożsamości w dniu szkolenia.
Ile kosztuje zredukowanie punktów karnych?
Koszt kursu reedukacyjnego ustalany jest indywidualnie przez dany Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Zatem kwoty te będą od siebie różne dla danych województw. Natomiast kwota za kurs redukujący punkty karne może wahać się od 600 do nawet 1,5 tys. zł w zależności od ośrodka.
Źródła:
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego.
- Art. 100c ust. 2c ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 2017 poz. 128 ze zm.).
- Art. 8. W ustawie z dnia 2 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2328 oraz z 2022 r. poz. 1002 i 1715) w art. 17.
Inne:
- word.waw.pl
- gov.pl
- lexlege.pl/prawo-o-ruchu-drogowym
- https://isap.sejm.gov.pl/
- https://www.prawo.pl/akty/dz-u-2023-1047-t-j,16798732.html
- https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawo-o-ruchu-drogowym-16798732/dz-1