Po 17. września pojawia się coraz więcej pytań o to, co zrobić, kiedy stracimy prawo jazdy za punkty. Zaostrzenie przepisów sprawiło, że prawo jazdy możesz stracić dosłownie w mgnieniu oka.
Kiedy punkty karne są usuwane?
Jeśli otrzymasz punkty karne po 17.09. 2022 r., to zostaną one usunięte:
- po dwóch latach od dnia, w którym uiścisz opłatę za mandat;
- po dwóch latach od daty uprawomocnienia się wyroku, w przypadku kiedy nie przyjmiesz mandatu i w Twojej sprawie orzeka sąd;
- jeśli otrzymasz pozytywny wynik kontrolnego sprawdzenia kwalifikacji; Kontrolne sprawdzenie kwalifikacji to po prostu egzamin państwowy (część teoretyczna i część praktyczna).
- jeśli starosta odmawia wydania decyzji o skierowaniu Cię na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji albo o cofnięciu uprawnień – na wniosek komendanta wojewódzkiego policji. Czyli organ wydający postanowienie o odmowie wszczęcia lub o umorzeniu postępowania powiadamia o tym jednostkę organizacyjną Policji. Wtedy o dalszym postępowaniu decyduje już Policja.
Ważne: do tej pory okres karencji mandatu liczony był od czasu nałożenia mandatu; od dnia uprawomocnienia się werdyktu, jeśli kierowca złożył odwołanie. W świetle nowych przepisów liczony jest od dnia opłacenia mandatu.
Punkty karne otrzymane przed zmiana przepisów nie uległy zmianie. Jeśli przed 17.09.2022 r. otrzymałeś/aś punkty karne, to zostaną usunięte, gdy minie rok od dnia naruszenia, jeżeli nie przekroczysz limitu.
Sprawdź również: Jazdy doszkalające Warszawa
W przypadku punktów karnych należy rozróżniać ich dwa rodzaje:
Tymczasowe punkty karne, czyli punkty z naruszeń, za które nie przyjąłeś/aś mandatu – czekają na orzeczenie sądu.
Aktywne punkty karne to punkty, które masz na koncie.
Ważne: jeśli na koncie masz tymczasowe punkty karne i aktywne punkty karne a ich suma przekracza dozwolony limit 24 punktów (20, w przypadku posiadania prawa jazdy mniej niż rok), to punkty karne nie znikną z Twojego konta.
Zapoznaj się z podstawą prawną:
§4. 1. W ewidencji dokonuje się wpisu ostatecznego lub wpisu tymczasowego. 2. Wpisu ostatecznego w ewidencji dokonuje się, jeżeli naruszenie zostało stwierdzone prawomocnym: 1) rozstrzygnięciem sądu; 2) mandatem karnym; 3) orzeczeniem organu orzekającego w sprawie o naruszenie w postępowaniu dyscyplinarnym. 3. Przed wydaniem prawomocnego rozstrzygnięcia sądu albo prawomocnego orzeczenia organu orzekającego w sprawie o naruszenie w postępowaniu dyscyplinarnym, wprowadza się do ewidencji wpis tymczasowy niezwłocznie po ujawnieniu naruszenia. Jeżeli naruszenia dopuścił się kierujący posiadający uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym lub motorowerem, wpis tymczasowy zawiera również informację o liczbie punktów, które zostaną przypisane w przypadku potwierdzenia naruszenia tym rozstrzygnięciem albo orzeczeniem. 4. Wpis tymczasowy staje się wpisem ostatecznym po stwierdzeniu naruszenia prawomocnym rozstrzygnięciem sądu albo prawomocnym orzeczeniem organu orzekającego w sprawie o naruszenie w postępowaniu dyscyplinarnym.
Jak odzyskać prawo jazdy utracone za punkty?
Posiadasz prawo jazdy ponad rok
Jeśli w trakcie zatrzymania Policji okazuje się, że przekroczyłeś/aś limit 24 punktów karnych to:
Policja wysyła do Ciebie i do urzędu właściwego miejscu zamieszkania lub do urzędu, który wydał Ci prawo jazdy wniosek na badanie psychologiczne i ponowne sprawdzenie kwalifikacji.
Po otrzymaniu tych dwóch dokumentów najpierwsz musisz zgłosić się na badanie psychologiczne do psychologa z uprawnieniami do badania kierowców (psycholog może być dowolnie przez Ciebie wybrany, ważne aby miał wspomniane uprawnienia).
Kiedy otrzymasz zaświadczenie od psychologa, to z takim dokumentem udajesz się do starostwa lub urzędu dzielnicy w zależności, gdzie trafiły Twoje dokumenty.
Na podstawie Twojego zaświadczenia od psychologa i wniosku o numer PKK wydawany jest Profil Kandydata na Kierowcę z adnotacją, że jest to skierowanie na ponowne sprawdzenie kwalifikacji.
Podstawa prawna:
O kierujących pojazdami
Art. 83. 1. Badanie psychologiczne w zakresie psychologii transportu jest przeprowadzane przez uprawnionego do wykonywania tych badań psychologa, zwanego dalej „uprawnionym psychologiem”, w: 1) pracowni psychologicznej prowadzonej przez przedsiębiorcę wpisanego do rejestru przedsiębiorców prowadzących pracownię psychologiczną;
Ważne: sprawdzenie kwalifikacji to de facto ponowne podejście do egzaminu teoretycznego i praktycznego. Warto się do nich przygotować i zdać od razu, ponieważ wtedy w systemie nie będziesz mieć adnotacji, że utraciłeś/aś prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej ilości punktów karnych. Dlatego ten numer PKK jest potocznie nazywany „na jedną szansę”.
Jeśli nie zdasz egzaminów za pierwszym razem, to wtedy urząd otrzymuje od WORDu informację i Twoje uprawnienia są ponownie cofnięte przez starostwo, wówczas musisz otrzymać kolejny numer PKK. Na tym możesz już zdawać wiele razy, jednakże w Twoich dokumentach będzie informacja o utracie prawa jazdy za punkty. W niektórych miejscach pracy może to być utrudnieniem.
Kiedy zdasz otrzymujesz swoje „stare” prawo jazdy, więc nie musisz wyrabiać nowego dokumentu.
Posiadasz prawo jazdy krócej niż rok
Gorzej sytuacja ma się w przypadku świeżo upieczonych kierowców. Jeśli masz prawo jazdy krócej niż 12 miesięcy i masz na koncie więcej niż 20 punktów karnych, wówczas od razu zostaną cofnięte wszystkie Twoje uprawnienia do prowadzenia pojazdów.
Oznacza to, że musisz, powtórnie odbyć cały kurs na prawo jazdy oraz przystąpić do państwowego egzaminu teoretycznego i praktycznego.
Kursy reedukacyjne
Dotychczas kierowcy z nadmiarem punktów karnych mogli udać się na kurs reedukacyjny, który odejmował z ich konta 6 punktów. Po 17.09.2022 roku te kursy już nie istnieją.
Obecnie kurs reedukacyjny będzie trwał cztery dni i kierować będzie na niego starosta. W ich trakcie będą odbywać się warsztaty i prelekcje, które poruszą zagadnienia dotyczące skutków wypadków drogowych. Szkolenie odbywać się będzie tylko w dni robocze. Taki kurs niweluje wszystkie punkty karne, a dostępny jest tylko dla kierowców z przekroczonym limitem 24 punktów. Do kursu można przystąpić tylko raz. Kolejne przekroczenie limitu, to powtórny egzamin na prawo jazdy.
Ważne: jeśli ktoś nie wyrazi chęci w uczestnictwie, to konsekwencją jest utrata prawa jazdy.
Gdy po odbyciu kursu reedukacyjnego w ciągu 5 lat ponownie przekroczysz limit 24 punktów karnych, wtedy tracisz uprawnienia i jesteś traktowany/a jako osoba, która nigdy nie miała uprawnień.
Ale..
Kursy reedukacyjne jeszcze nie są dostępne, ponieważ utknęły na etapie opiniowania. Dlatego warto być na bieżąco ze stroną WORD-u.
Ważne informajce dla mieszkańców Warszawy dotyczące kursu: https://www.word.waw.pl/szkolenia-kursy/punkty-karne.
Informacja ze strony Word Warszawa: Kursy redukujące punkty karne „według nowych zasad” będą mogły odbywać się dopiero po publikacji „nowego rozporządzenia” oraz po upływie 3 miesięcy od ogłoszenia przez Ministra ds. Informatyzacji i Ministra ds. Transportu „odpowiedniego komunikatu”.
Publikacja pojawi się prawdopodobnie w pierwszym kwartale 2023 roku.
Przeczytaj również: