Ostatnia szansa! 🚀 Wkrótce ceny kursów wzrastają. Zapisz się teraz i skorzystaj z obecnej ceny! ⌛

Utrata prawa jazdy za punkty karne w 2024 roku

Zaostrzenie przepisów drogowych sprawiło, że coraz łatwiej jest stracić prawo jazdy za punkty karne. W 2024 roku kierowcy muszą być szczególnie ostrożni, aby nie przekroczyć dozwolonej liczby punktów karnych.

Kiedy punkty karne są usuwane?

Punkty przypisane za naruszenia zostaną usunięte w następujących sytuacjach:

  • Po roku od dnia, w którym opłacisz mandat, jeżeli:
    • za naruszenie wystawiono mandat i stanowi on dochód budżetu państwa,
    • gdy mandat wystawił organ Inspekcji Transportu Drogowego.
  • Po roku od daty uprawomocnienia się wyroku – jeżeli nie przyjmiesz mandatu i w Twojej sprawie orzeka sąd.
  • Jeśli otrzymasz pozytywny wynik kontrolnego sprawdzenia kwalifikacji.
  • Jeśli starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnienia do kierowania.
  • Jeśli starosta odmówi wydania decyzji o skierowaniu Cię na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji albo o cofnięciu uprawnień – na wniosek Komendanta Wojewódzkiego Policji.

Jeśli brałeś udział w kursie reedukacyjnym organizowanym przez WORD, liczba punktów karnych może zostać zredukowana maksymalnie o 6 punktów.

Punkty karne nie zostaną usunięte z Twojego konta, jeśli suma twoich tymczasowych i aktywnych punktów karnych przekracza dozwolony limit 24 punktów (lub 20 punktów jeśli posiadasz prawo jazdy krócej niż rok). Tymczasowe punkty karne to te, za które nie przyjęto mandatu – oczekują na orzeczenie sądu i nie są jeszcze naliczone na twoim koncie. Aktywne punkty karne to te, które masz aktualnie na koncie.

Co się dzieje, gdy przekroczysz limit punktów karnych?

  • Jeśli posiadasz prawo jazdy od ponad roku i przekroczyłeś limit 24 punktów karnych, starosta skieruje Cię na egzamin sprawdzający kwalifikacje (analogiczny do egzaminu na prawo jazdy) oraz na badanie psychologiczne. W przypadku niezaliczenia egzaminu lub badań, Starosta cofnie Twoje uprawnienia do prowadzenia pojazdów.
  • Jeśli jest to pierwsze prawo jazdy, posiadasz je krócej niż rok i przekroczyłeś limit 20 punktów karnych, Starosta natychmiast cofnie wszystkie twoje uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

Jak odzyskać prawo jazdy utracone za punkty?

Gdy posiadasz prawo jazdy ponad rok

Jeśli podczas zatrzymania przez Policję okaże się, że przekroczyłeś limit 24 punktów karnych:

  1. Policja wysyła do Ciebie oraz do odpowiedniego urzędu w miejscu twojego zamieszkania lub urzędu, który wydał prawo jazdy, wniosek o badanie psychologiczne i ponowne sprawdzenie kwalifikacji.
  2. Po otrzymaniu tych dokumentów najpierw musisz udać się na badanie psychologiczne do psychologa posiadającego uprawnienia do badania kierowców (możesz wybrać dowolnego psychologa, pod warunkiem że ma on odpowiednie uprawnienia).
  3. Gdy otrzymasz zaświadczenie od psychologa, udajesz się z nim do starostwa lub urzędu dzielnicy, w zależności od miejsca, do którego trafiły Twoje dokumenty.
  4. Na podstawie zaświadczenia od psychologa i wniosku o numer PKK, wydawany jest Profil Kandydata na Kierowcę z adnotacją, że jest to skierowanie na ponowne sprawdzenie kwalifikacji.

Podstawa prawna: Ustawa o kierujących pojazdami, Art. 83.1

Ważne: Sprawdzenie kwalifikacji to w rzeczywistości ponowne podejście do egzaminu teoretycznego i praktycznego. Warto dobrze się do nich przygotować i zdać za pierwszym razem, ponieważ wtedy w systemie nie będzie adnotacji o utracie prawa jazdy z powodu przekroczenia dopuszczalnej liczby punktów karnych. Z tego powodu ten numer PKK jest potocznie nazywany „numerem na jedną szansę”.

Jeśli nie zdasz egzaminów za pierwszym razem, to wtedy urząd otrzymuje od WORD-u informację i Twoje uprawnienia są ponownie cofnięte przez starostwo. Wówczas musisz otrzymać kolejny numer PKK. Na tym możesz już zdawać wiele razy, jednakże w Twoich dokumentach będzie informacja o utracie prawa jazdy za punkty. W niektórych miejscach pracy może to być utrudnieniem. Kiedy zdasz, otrzymujesz swoje „stare” prawo jazdy, więc nie musisz wyrabiać nowego dokumentu.

Gdy posiadasz prawo jazdy krócej niż rok

Sytuacja jest bardziej skomplikowana dla nowych kierowców. Jeśli posiadasz prawo jazdy krócej niż 12 miesięcy i przekroczyłeś/aś limit 20 punktów karnych, wszystkie Twoje uprawnienia do prowadzenia pojazdów zostaną natychmiast cofnięte. W praktyce oznacza to, że będziesz musiał ponownie odbyć cały kurs na prawo jazdy oraz przystąpić do państwowego egzaminu teoretycznego i praktycznego.

Czym są kursy reedukacyjne?

Od 17 września 2023 roku, punkty karne są usuwane po upływie roku od daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia wydanego w sprawie o naruszenie przepisów ruchu drogowego. Kierowca, który otrzymał punkty karne może na własny koszt uczestniczyć w szkoleniu, które pozwala na zmniejszenie liczby punktów karnych o sześć. Ważne jest, aby liczba punktów karnych po szkoleniu nie była większa od liczby punktów otrzymanych za naruszenie przepisów przed szkoleniem.

Należy jednak pamiętać, że zasada ta nie dotyczy wszystkich kierowców. Kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż rok, nie mają możliwości uczestniczenia w takim szkoleniu. Młodzi kierowcy, czyli osoby, które uzyskały prawo jazdy po raz pierwszy mniej niż 12 miesięcy temu, nie mogą przekroczyć 20 punktów karnych. Jeżeli przekroczą ten limit, ich uprawnienia do prowadzenia pojazdów silnikowych zostaną cofnięte, co oznacza, że muszą ponownie odbyć szkolenie i zdać państwowy egzamin teoretyczny oraz praktyczny na prawo jazdy.

Jak sprawdzić swoje punkty karne?

Sprawdzić swoje punkty karne można przez stronę internetową https://www.mobywatel.gov.pl/kierowca-pojazdy/punkty-karne lub udając się na komisariat policji.

Podstawa prawna:

  • USTAWA z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami z późniejszymi zmianami.
  • Art. 98. [Punkty karne]
  • Art. 98a. [Obowiązek poddania się badaniu lekarskiemu i psychologicznemu oraz ukończenia kursu reedukacyjnego]
  • Art. 99. [Skierowanie na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji lub badanie lekarskie]
  • Art. 100. [Kursy reedukacyjne]
  • Art. 101. [Obowiązki osoby obowiązanej do ukończenia kursu reedukacyjnego lub do odbycia badania albo skierowanej na badanie]
  • Art. 102. [Zatrzymanie i zwrot zatrzymanego prawa jazdy]
  • Art. 103. [Cofnięcie i przywrócenie uprawnienia do kierowania pojazdami]
  • Art. 104. [Ponowne uzyskanie uprawnienia do kierowania pojazdami]
  • Art. 135. [Zatrzymanie prawa jazdy] USTAWA z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym z późniejszymi zmianami.
  • ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 14 września 2023 r. w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego.

Nie odkładaj planów na jutro

Zapisz się na kurs już dziś!

Spis treści
Spodobał się artykuł?
Udostępnij znajomym