Wyprzedzanie to manewr, który często przysparza trochę kłopotów na drogach. Oprócz tego, że jest często wykonywany bez poszanowania zasad ruchu drogowego i bezpieczeństwa innych użytkowników, to jeszcze przepisy podane w kodeksie drogowym też nie są do końca przejrzyste.
Zacznijmy od definicji
Wyprzedzanie to przejeżdżanie obok innego pojazdu lub uczestnika ruchu, który porusza się w tym samym kierunku.
Co ważne: wyprzedzanie nie jest manewrem obowiązkowym. Dlatego jeśli podejmujesz się wyprzedzania, to musisz mieć pewność, że sytuacja na drodze daje Ci możliwość wykonania manewru w sposób bezpieczny.
O co chodzi z prędkością?
Kierowcy w trakcie wyprzedzania często zwiększają prędkość i co więcej, nie widzą w tym nic złego. A okazuje się, że sytuacja nie jest taka prosta. Jeśli w trakcie manewru wyprzedzania przekroczysz dozwoloną prędkość i np. namierzy Cię radar lub policjant, to na nic zdadzą się tłumaczenia, że przekroczenie prędkości było po to, by szybko zakończyć manewr wyprzedzania.
Wyprzedzanie na skrzyżowaniu? Jak to w końcu działa
W przypadku wyprzedzania na skrzyżowaniu obowiązują podobne zasady jak w przypadku wyprzedzania na przejściu dla pieszych. Z tą różnicą, że na skrzyżowaniu możemy wyprzedzić pojazd, który nie jest silnikowy jak na przykład zaprzęg konny. Natomiast na przejściu nie możemy wyprzedzić nikogo, nawet rowerzysty.
Ma to oczywiście odzwierciedlenie w przepisach:
Zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni: na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.
Mówiąc wprost, jeśli skrzyżowanie posiada sygnalizację świetlną, to wyprzedzanie jest dozwolone.
Jednakże należy jeszcze pamiętać o jednym aspekcie, który jest bardzo istotny.
Dopuszcza się wyprzedzanie w miejscu, o którym mowa w ust. 7 pkt 3 (czyli na skrzyżowaniu), pojazdu sygnalizującego zamiar skręcenia, pod warunkiem, że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym.
Reasumując, wyprzedzanie jest dozwolone, ale nie możesz wjechać na przeciwległy pas.
Czy wolno wyprzedzać na przejściu dla pieszych?
Jeśli przejście dla pieszych posiada sygnalizację świetlną i ona działa, to w takim wypadku wyprzedzanie jest dozwolone. Natomiast, jeśli zbliżasz się do przejścia dla pieszych bez świateł, to wyprzedzanie jest zabronione. Konsekwencje są bolesne, ponieważ karą jest aż 10 punktów karnych!
- Przeczytaj również: Piesi w ruchu drogowym
Czy można wyprzedzać na przejeździe dla rowerzystów?
W przypadku przejazdu dla rowerzystów sytuacja wygląda analogicznie jak przy przejściu dla pieszych. Nie wolno wyprzedzać, chyba że ruch na przejeździe jest kierowany sygnalizacją świetlną.
- Przeczytaj również: Rowerzyści w ruchu miejskim
Wyprzedzanie: co jeszcze musisz wiedzieć
- Jeśli Ciebie wyprzedza inny pojazd, Ty nie możesz rozpocząć manewru wyprzedzania.
- W trakcie wyprzedzania motocykla, roweru, motoroweru lub kolumny pieszych zachowaj odstęp 1 m.
- Jeśli kierowca sygnalizuje zamiar skrętu w lewo, możesz go wyprzedzić tylko z prawej strony.
- Nie wolno wyprzedzać na zakręcie, który oznaczony jest znakami ostrzegawczymi i przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia, ponieważ nie mamy możliwości obserwacji drogi za wzniesieniem. Ta zasada nie dotyczy pojazdów innych niż silnikowe (np. rowerów).
- Nie wolno wyprzedzać pojazdów na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim.
- Wyprzedzanie na rondzie jest dozwolone.
Wyprzedzanie na skrzyżowaniu: podsumowanie
Co najważniejszego musisz wynieść z tej lekcji o wyprzedzaniu? Przede wszystkim jest to manewr, który wymaga myślenia, jasnej oceny sytuacji i pewności. Wyprzedzając musisz mieć 100% pewności, że masz do tego warunki, dobrą widoczność i nie będziesz stanowić zagrożenia. Pamiętaj, że ten manewr nie jest czymś obowiązkowym, więc jeśli nie musisz się go podejmować, a co więcej, nie czujesz pewności, to po prostu poczekaj na lepszy moment na drodze.
Przeczytaj również: