Wyprzedzanie na skrzyżowaniu

Wyprzedzanie na skrzyżowaniu

Wyprzedzanie to manewr, który często przysparza trochę kłopotów na drogach. Oprócz tego, że jest często wykonywany bez poszanowania zasad ruchu drogowego i bezpieczeństwa innych użytkowników, to jeszcze przepisy podane w kodeksie drogowym też nie są do końca przejrzyste.

Zacznijmy od definicji

Wyprzedzanie to przejeżdżanie obok innego pojazdu lub uczestnika ruchu, który porusza się w tym samym kierunku.
Co ważne: wyprzedzanie nie jest manewrem obowiązkowym. Dlatego jeśli podejmujesz się wyprzedzania, to musisz mieć pewność, że sytuacja na drodze daje Ci możliwość wykonania manewru w sposób bezpieczny.

O co chodzi z prędkością?

Kierowcy w trakcie wyprzedzania często zwiększają prędkość i co więcej, nie widzą w tym nic złego. A okazuje się, że sytuacja nie jest taka prosta. Jeśli w trakcie manewru wyprzedzania przekroczysz dozwoloną prędkość i np. namierzy Cię radar lub policjant, to na nic zdadzą się tłumaczenia, że przekroczenie prędkości było po to, by szybko zakończyć manewr wyprzedzania.
Wyprzedzanie na skrzyżowaniu? Jak to w końcu działa

W przypadku wyprzedzania na skrzyżowaniu obowiązują podobne zasady jak w przypadku wyprzedzania na przejściu dla pieszych. Z tą różnicą, że na skrzyżowaniu możemy wyprzedzić pojazd, który nie jest silnikowy jak na przykład zaprzęg konny. Natomiast na przejściu nie możemy wyprzedzić nikogo, nawet rowerzysty.

Ma to oczywiście odzwierciedlenie w przepisach:

Zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni: na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.

Mówiąc wprost, jeśli skrzyżowanie posiada sygnalizację świetlną, to wyprzedzanie jest dozwolone.

Jednakże należy jeszcze pamiętać o jednym aspekcie, który jest bardzo istotny.

Dopuszcza się wyprzedzanie w miejscu, o którym mowa w ust. 7 pkt 3 (czyli na skrzyżowaniu), pojazdu sygnalizującego zamiar skręcenia, pod warunkiem, że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym.

Reasumując, wyprzedzanie jest dozwolone, ale nie możesz wjechać na przeciwległy pas.

Czy wolno wyprzedzać na przejściu dla pieszych?

Jeśli przejście dla pieszych posiada sygnalizację świetlną i ona działa, to w takim wypadku wyprzedzanie jest dozwolone. Natomiast, jeśli zbliżasz się do przejścia dla pieszych bez świateł, to wyprzedzanie jest zabronione. Konsekwencje są bolesne, ponieważ karą jest aż 10 punktów karnych!

Czy można wyprzedzać na przejeździe dla rowerzystów?

W przypadku przejazdu dla rowerzystów sytuacja wygląda analogicznie jak przy przejściu dla pieszych. Nie wolno wyprzedzać, chyba że ruch na przejeździe jest kierowany sygnalizacją świetlną.

Wyprzedzanie: co jeszcze musisz wiedzieć

  • Jeśli Ciebie wyprzedza inny pojazd, Ty nie możesz rozpocząć manewru wyprzedzania.
  • W trakcie wyprzedzania motocykla, roweru, motoroweru lub kolumny pieszych zachowaj odstęp 1 m.
  • Jeśli kierowca sygnalizuje zamiar skrętu w lewo, możesz go wyprzedzić tylko z prawej strony.
  • Nie wolno wyprzedzać na zakręcie, który oznaczony jest znakami ostrzegawczymi i przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia, ponieważ nie mamy możliwości obserwacji drogi za wzniesieniem. Ta zasada nie dotyczy pojazdów innych niż silnikowe (np. rowerów).
  • Nie wolno wyprzedzać pojazdów na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim.
  • Wyprzedzanie na rondzie jest dozwolone.

Wyprzedzanie na skrzyżowaniu: podsumowanie

Co najważniejszego musisz wynieść z tej lekcji o wyprzedzaniu? Przede wszystkim jest to manewr, który wymaga myślenia, jasnej oceny sytuacji i pewności. Wyprzedzając musisz mieć 100% pewności, że masz do tego warunki, dobrą widoczność i nie będziesz stanowić zagrożenia. Pamiętaj, że ten manewr nie jest czymś obowiązkowym, więc jeśli nie musisz się go podejmować, a co więcej, nie czujesz pewności, to po prostu poczekaj na lepszy moment na drodze.

Przeczytaj również: