2 maja nasze biura stacjonarne będą nieczynne. W tym dniu infolinia będzie dostępna w godz. 9:00–20:00. Jazdy odbywają się zgodnie z harmonogramem.

Planowane zmiany w egzaminach na prawo jazdy na 2024 rok

Od 1 stycznia 2024 wejdą w życie zasady dotyczące egzaminów na prawo jazdy. Jeśli będziesz zdawać w 2024 roku, to przeczytaj ten artykuł, bo zmiany są bardzo istotne! Nowe regulacje dotyczące egzaminowania są wynikiem rozporządzenia ministra infrastruktury z 24 listopada 2023 r.

Kluczowe zmiany w egzaminach na prawo jazdy od 2024 roku

24 listopada 2023 r. minister infrastruktury podpisał rozporządzenie, które wejdzie w życie z dniem 01.01.2024. Rozporządzenie między innymi dotyczy egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i wzorów potrzebnych dokumentów.

W dalszej części artykułu, zgłębiliśmy się w nowelizację i bardziej dogłębnie przedstawiamy zmiany na egzaminie na prawo jazdy. Poniżej natomiast, przedstawiamy kluczowe zmiany w skrócie.

Nagrania z egzaminu przeglądane w wyznaczonym miejscu

Zmiana w ustawie nakłada na WORDy obowiązek wyznaczenia konkretnego miejsca, w którym będą przeglądane nagrania z egzaminu praktycznego.

Dotychczas jedynym obowiązkiem dla WORD ów było przechowywanie nagrań i zabezpieczenie ich przed osobami nieuprawnionymi.

Potwierdzisz tożsamość z aplikacją mObywatel

Dotychczas przystępując do egzaminu państwowego, możliwe było wylegitymowanie się dowodem osobistym, paszportem lub kartą pobytu. Od stycznia potwierdzisz swoją tożsamość również za pomocą aplikacji mObywatel.

Egzamin nie będzie przerywany mimo negatywnego wyniku

Od 1 stycznia 2024 r. podczas egzaminu praktycznego, egzaminator nie ma obowiązku informowania Cię o popełnionym błędzie. Co więcej, nie musi przerywać egzaminy, nawet jeśli podjął już decyzję o negatywnym wyniku. Oczywiście wyjątkiem jest sytuacja zagrażająca bezpieczeństwu egzaminowanego i innych uczestników ruchu.

Elektroniczny WORD?

Od stycznia wchodzi również nowa możliwość komunikacji z WORD-ami. Drogą elektroniczną prześlesz wymagane dokumenty do egzaminu. Poniżej przedstawiamy treść rozporządzenia.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY 1 z dnia 24 listopada 2023 r.:

Przed przystąpieniem do egzaminu osoba egzaminowana informuje ośrodek egzaminowania o numerze identyfikującym profil kandydata na kierowcę, oraz składa lub przesyła środkami komunikacji elektronicznej, z wykorzystaniem rozwiązań teleinformatycznych udostępnianych przez ośrodek egzaminowania lub jako dokument elektroniczny opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym, odpowiednio:

  1. Dowód uiszczenia opłaty za egzamin.
  2. Wniosek, o którym mowa w art. 53 ust. 4a ustawy, wraz z oświadczeniem, o którym mowa w art. 53a ust. 1 ustawy.
  3. Wniosek, o którym mowa w art. 54 ust. 6 lub art. 56 ust. 7 ustawy.
  4. Wniosek, o którym mowa w art. 55 ust. 1 ustawy, z podaniem imienia i nazwiska oraz numeru instruktora, wskazanego w tym wniosku.
  5. Potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię lub wydruk wypełnionej karty przeprowadzonych zajęć z części praktycznej szkolenia, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 32 ust. 3 ustawy, jeżeli egzamin ma być przeprowadzany pojazdem ośrodka szkolenia kierowców, w którym było przeprowadzone szkolenie uzupełniające lub z udziałem instruktora, który je przeprowadzał.
  6. Informację o potrzebie przeprowadzenia egzaminu pojazdem, o którym mowa w art. 54 ust. 5 ustawy, lub z udziałem tłumacza języka migowego lub systemu językowo-migowego, o którym mowa w art. 56 ust. 8 ustawy.

Zmiany w egzaminie teoretycznym na prawo jazdy 2024

Test percepcji zagrożeń, jako nowość na egzaminie teoretycznym przewija się już od dobrych kilku lat. Komisja Europejska (KE) podtrzymuje, że test percepcji zagrożeń (hazard perception test) z powodzeniem praktykowany jest w innych krajach np. w Wielkiej Brytanii.

Miał zostać wprowadzony w styczniu 2024, jako obowiązkowy element egzaminu teoretycznego na prawo jazdy. Obecnie natomiast nie ma żadnych informacji, które potwierdzałby, że test percepcji zagrożeń będzie obowiązywał. Nawet w samej ustawie próżno szukać wzmianki o teście percepcji. Mimo wszystko warto wiedzieć, iż takie rozwiązanie jest rozważane i jak wygląda taki test.

Aby zdobyć wystarczającą liczbę punktów do zaliczenia testu należy rozpoznać zagrożenia i wykazać się odpowiednio szybką reakcją.

Zmiany dla dyslektyków – wydłużony czas egzaminu, pomoc w czytaniu

Egzamin teoretyczny nie ulegnie zmianie, za wyjątkiem zmian dla osób mających trwałe lub okresowy trudności w komunikowaniu się:

  • czytanie pytań z części podstawowej 40 sekund (zamiast 20),
  • udzielenie odpowiedzi 15 sekund,
  • pytania i udzielenie odpowiedzi z części specjalistycznej testu 75 sekund (zamiast 50).

Ponadto osoby z dysleksją po przedłożeniu stosownych dokumentów w WORD mogą skorzystać z pomocy egzaminatora w zakresie czytania pytań i odpowiedzi na teście.

Zmiany w egzaminie praktycznym na prawo jazdy 2024

Od 1 stycznia 2024 obowiązywać będą nowe wytyczne egzaminu praktycznego na placu manewrowym:

Części praktycznej egzaminu przeprowadzanej w ruchu drogowym nie można przeprowadzić w przypadku, gdy osoba egzaminowana przystępująca do egzaminu kierując pojazdem podczas wykonywania zadań na placu manewrowym:

  1. Przejechała kołem przez linie wyznaczające zewnętrzne krawędzie stanowisk.
  2. Najechała albo potrąciła pachołek lub tyczkę.
  3. Dwukrotnie nieprawidłowo wykonała zadanie, o którym mowa w poz. 1–11 tabeli nr 1 załącznika nr 1 do rozporządzenia.
  4. W przypadku egzaminu w zakresie pozwolenia – ruszyła w sposób niekontrolowany w niewłaściwym kierunku lub dwukrotnie nieprawidłowo wykonała zadanie określone w tabeli nr 4 załącznika nr 1 do rozporządzenia.

Światła przeciwmgłowe – uważaj na pułapkę!

Trzeba zaznaczyć, że tylko światła przeciwmgłowe tylneobowiązkowym wyposażeniem pojazdu. Dotychczas po wylosowaniu zadania na egzaminie praktycznym, trzeba było sprawdzić tylko światła tylne przeciwmgłowe. Obecnie, jeśli pojazd egzaminacyjny ma światła przeciwmgłowe tylne i przednie, to musisz sprawdzić oba. Czyli przednie światła przeciwmgłowe również musisz wskazać.

Nie poddasz się badaniu? Egzamin zostanie przerwany!

W myśl nowej ustawy od 1 stycznia 2024 roku egzaminator może przerwać egzamin, jeżeli nie zgodzisz się na poddanie badaniu;

  • na obecność alkoholu,
  • na obecność substancji odurzających,
  • środków działających podobnie do alkoholu.

Korzystaj z udogodnień w aucie z rozwagą!

Według nowej ustawy możesz korzystać z udogodnień, które posiada fabrycznie samochód. Natomiast przepisy precyzują, że:

§ 32. Osoba egzaminowana uzyskuje negatywny wynik egzaminu, jeżeli […] korzystała z urządzeń innych niż znajdujące się w fabrycznym wyposażeniu pojazdu we właściwym wykonaniu zadań egzaminacyjnych, lub wykonywała te czynności nie samodzielnie.

Jak to rozumieć? Jeśli samochód wyposażony jest w asystenta pasa ruchu, możesz z niego korzystać. Natomiast w przypadku, kiedy posiada na wyposażeniu asystenta parkowania, to jego wykorzystanie skończy się negatywnym wynikiem egzaminu. Mowa tu o asystencie parkowaniu, który praktycznie sam wykonałby taki manewr.

Uwaga! Zmiany też dla motocyklistów

W nowej ustawie znajdziemy między innymi informację o tym, że „nieprawidłowy sposób wykorzystania stroju” może dać negatywny wynik egzaminu.

W przypadku egzaminu na kat. A egzaminator nie pojedzie za motocyklem, a w ruchu miejskim nie będzie mógł prowadzić pojazdu, który jedzie za motocyklistą.

Jak przygotować się do nowego egzaminu na prawo jazdy w 2024 roku?

Zaparz melisę, odpocznij i wyłącz myślenie. Oczywiście tak na poważnie, to melisa na niewiele się zda, ponieważ do każdego trzeba podejść indywidualnie. Ty również musisz podejść do siebie w sposób indywidualny i nie sugerować się radami typu; zaparz melisę, nie myśl o egzaminie.

Każdy z nas inaczej radzi sobie ze stresem i na każdego z nas, co innego będzie działać. Dlatego radzenie sobie ze stresem przed egzaminem, to indywidualna sprawa. Nie martw się jednak, bo przekażemy Ci uniwersalne wskazówki, które pomogą przygotować Ci się do egzaminu na prawo jazdy w 2024 roku.

Złota zasada, którą musisz zapamiętać: nie rób nic na ostatnią chwilę! Ucz się testów odpowiednio wcześniej, żeby przyswoić wiedzę i eliminować błędy. Już na etapie nauki jazdy.

Skorzystaj z jazd doszkalających

Jeśli wiesz, że coś sprawia Ci więcej trudności, to przed egzaminem skorzystaj z jazd doszkalających. Ich zaletą jest to, że wspólnie z instruktorem możesz skupić się tylko na tych elementach, które sprawiają Ci trudność i je ćwiczyć.

Ćwicz z instruktorem, nie bój się zadawać pytań!

Pamiętaj, że doświadczony instruktor będzie nie tylko Twoim nauczycielem za kółkiem, a również wsparciem w rozwiązywaniu trudności z zagadnieniami. Dlatego nie bój się pytać, jeśli czegoś nie rozumiesz. Pierwszeństwo na skrzyżowaniach sprawia Ci trudność? Powiedz to głośno i poproś instruktora o wytłumaczenie i przećwiczenie manewrów. Jesteś wzrokowcem i w ten sposób łatwiej przyswajasz wiedzę? Rozrysuj wszystko wspólnie z instruktorem. Mylisz strony przy włączaniu kierunkowskazów? Przyklej karteczki lewo, prawo. W dobrych szkołach instruktorzy sami proponują takie rozwiązanie.

Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza! Dlatego też w przygotowaniach do egzaminu na prawo jazdy, ważna jest uczciwość względem samego siebie. Nie leciałeś w przysłowiowe kulki i uczyłeś się przepisów, ćwiczyłeś testy i pracowałeś nad rzeczami, które sprawiały Ci trudność? Nie martw się zatem, odwaliłeś kawał dobrej roboty!

Zadania egzaminacyjne przed egzaminem

Kolejny dobry sposób, to przećwiczenie zadań z placu manewrowego z instruktorem nauki jazdy. Przećwicz jazdę po łuku, ruszanie na wzniesieniu, a także elementy pod maską samochodu i zadania związane ze wskazywaniem świateł pojazdu.

Zadbaj o komfort i wygodę na egzaminie

Strój na egzamin musi być stonowany i elegancki, ale przede wszystkim wygodny. Zadbaj o dobre buty, w których swobodnie będziesz prowadzić samochód. Wygodne spodnie i nieuciskającą koszulę. Nie musisz być pod krawatem, ale też odpuść sobie dresy.

Przyszłość egzaminów na prawo jazdy

Nowe postanowienia umożliwiają elektroniczne przesyłanie dokumentów do WORD, co nie tylko usprawnia procedury administracyjne, ale także zwiększa efektywność całego procesu egzaminacyjnego. W kontekście potwierdzenia tożsamości, nowe regulacje umożliwiają korzystanie z aplikacji mObywatel, co stanowi nowoczesne podejście do weryfikacji danych, zwiększając jednocześnie wygodę dla uczestników egzaminów.

Dodatkowo, nowe przepisy uwzględniają ułatwienia dla osób z dysleksją, oferując im wydłużony czas na przeprowadzenie egzaminu oraz możliwość odczytywania pytań i odpowiedzi przez egzaminatora. To ważny krok w kierunku równego dostępu do egzaminów praktycznych dla wszystkich uczestników. Eliminując ewentualne bariery związane z trudnościami czytania czy zrozumienia treści egzaminacyjnych.

Pozytywną zmianą jest również decyzja o wstrzymaniu się egzaminatorów od informowania kursanta o bieżącym przebiegu egzaminu i jego wyniku podczas jazdy po mieście. Ta zmiana ma na celu zmniejszenie dodatkowego stresu u kursanta, pozwalając mu skoncentrować się wyłącznie na aspektach praktycznych egzaminu. Ta subtelna zmiana sprzyja bardziej naturalnej ocenie umiejętności kierowcy, bez wpływu emocji związanych z ciągłym monitorowaniem wyniku.

Źródła:

  • https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/egzaminowanie-osob-ubiegajacych-sie-o-uprawnienia-do-kierowania-21909325
  • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20230002659
  • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20230002659/O/D20232659.pdf

Nie odkładaj planów na jutro

Zapisz się na kurs już dziś!

Spis treści
Spodobał się artykuł?
Udostępnij znajomym