Dostajemy od Was sporo sygnałów, że macie problem ze znakami: droga jednokierunkowa i nakaz jazdy prosto. Po prostu Wam się mylą.
Dlatego oczywiście postanowiliśmy Wam w tym pomóc!
Zacznijmy najpierw od kilku słów teorii. Na pierwszy ogień weźmy drogę jednokierunkową.
Znak: droga jednokierunkowa
Znak wygląda w ten sposób:

Po pierwsze znak to biała strzałka na kwadratowym, niebieskim tle. Znak droga jednokierunkowa oznacza początek lub kontynuację drogi (jezdni), na której ruch odbywa się tylko w jednym kierunku. Na drodze jednokierunkowej obowiązuje zakaz zawracania. Bardzo istotną kwestią jest również fakt, że przy wyjeździe z drogi jednokierunkowej musisz ustawić się do lewej krawędzi jezdni, a nie do jej osi, jak w przypadku wyjazdu z drogi dwukierunkowej.
Jeśli przeoczysz znak, który zazwyczaj znajduje się na początku drogi, to nie panikuj. Zdarza się to często pod wpływem stresu lub początku jazd. Zawsze możesz zorientować się w sytuacji po znakach namalowanych na drodze. Będzie tam widoczna linia składająca się z trójkątów, która jest wymalowana do lewej krawędzi jezdni, a nie tylko do połowy.
Po czym poznać, że droga jest jednokierunkowa?

Poniżej więcej przykładów prosto z ulic Warszawy:

Co więcej, obecnie wiele dróg jednokierunkowych kończy się kontrpasem dla rowerów. Oznacza to, że rowery mogą tam wjeżdżać jakby „pod prąd”. Każdy z takich wjazdów jest pomalowany na czerwono, więc nie sposób tego przeoczyć.

Jeśli przeoczysz znak i nie zorientujesz się w pasach namalowanych na jezdni, to masz jeszcze kilka sposobów na rozpoznanie tego, że jesteś na drodze jednokierunkowej.
Przy wyjeździe stoi zawsze znak zakaz wjazdu. Ty go oczywiście nie zobaczysz na wprost, tylko plecami. Jednakże będzie to podpowiedź, ponieważ po Twojej lewej stronie będzie stał okrągły znak skierowany „plecami”. Kolejnym sprawdzonym patentem jest obserwacja samochodów. Jeśli żaden nie będzie stał zaparkowany w kierunku przeciwnym do jazdy, to na 99% jest to droga jednokierunkowa.

Znak droga jednokierunkowa należy do grupy znaków informacyjnych, których zadaniem jest przekazanie informacji dotyczącej drogi, jej rodzaju oraz sposobie korzystania z niej. Znaki z tej grupy informują również o obiektach występujących przy danej drodze oraz w jej pobliżu.
Wyjazd z drogi jednokierunkowej
Jak się okazuje, wyjazd z drogi jednokierunkowej spędza sen z powiek niejednemu przyszłemu kierowcy. I jak to zwykle bywa, strach ma wielkie oczy, ponieważ zasada jest naprawdę prosta i szybko wejdzie Ci w nawyk. Jeśli chcesz z drogi jednokierunkowej skręcić w prawo, to musisz ustawić się przy prawej krawędzi. Jeśli natomiast chcesz skręcić w lewo, to musisz ustawić się do lewej krawędzi.
Zajęcie odpowiedniej pozycji na drodze to gwarancja poprawnie wykonanego manewru i zaliczenie tej części egzaminu państwowego.
Droga jednokierunkowa na egzaminie na prawo jazdy
Droga jednokierunkowa na egzaminie często jest źródłem problemów. Na egzaminie jest zadanie „przejazd drogą jednokierunkową”. Tutaj kluczowy będzie Twój wyjazd z tej drogi i to właśnie na to będzie zwracał uwagę egzaminator. Powtórzmy więc ponownie: wyjeżdżając z jednokierunkowej w lewo, musisz ustawić się do lewej krawędzi jezdni, a nie do osi jezdni jak w przypadku wyjazdu z dwukierunkowej w lewo. Jeśli popełnisz błąd, to egzaminator Cię poinformuje: „Zadanie jazda drogą jednokierunkową wykonana niepoprawnie, będziemy musieli powtórzyć zadanie”. Pamiętaj, że egzaminator nie powie, Ci co było źle, tylko poinformuje Cię o błędzie. Jeżeli osoba drugi raz popełnisz ten sam błąd, to wynik egzaminu jest negatywny, ale sam egzamin nie jest przerwany i możesz kontynuować jazdę.
Czego nie można robić na drodze jednokierunkowej?
Cofanie na drodze jednokierunkowej
Przepisy nie zabraniają cofania na drodze jednokierunkowej. Zgodnie z art. 23 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym, zabronione jest cofanie pojazdem w tunelu, na moście, wiadukcie, autostradzie oraz drodze ekspresowej. Przy cofaniu na drodze jednokierunkowej należy ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu i zachować szczególną ostrożność. Oczywiście koniecznie musisz sprawdzić, czy wykonywany manewr nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia.
Co oznacza znak nakaz jazdy prosto?
Znak, który nakazuje jechać na wprost wygląda bardzo podobnie do omawianego wyżej znaku dotyczącego drogi jednokierunkowej. Stąd też wynika trudność naszych kursantów. Znak nakazu jazdy prosto umieszczony jest na tle kółka.

Zobowiązuje on kierującego do jazdy prosto. Może być umieszczony na przedłużeniu osi drogi. Obowiązuje on na najbliższym skrzyżowaniu lub w miejscu, gdzie występuje możliwość zmiany kierunku jazdy.
Znak nakazu jazdy prosto należy do rodziny znaków nakazu. Ich zadaniem jest wskazanie i ustalenie organizacji ruchu na drogach poprzez nakazanie określonego sposobu jazdy. Znaki te stosowane są do wskazywania chociażby prędkości, sposobu poruszania się czy też konieczności zmiany kierunku jazdy.

Jak rozróżnić znak droga jednokierunkowa od nakazu jazdy prosto?
Po prostu koniecznie zapamiętaj kształt. Jeśli jest to kwadrat, to oznacza, że jesteś na drodze jednokierunkowej, a jeśli jest to kółko, to znaczy że znak nakazuje Ci jechać prosto.
Nie odkładaj planów na jutro
Zapisz się na kurs już dziś!