Ostatnia szansa! 🚀 Wkrótce ceny kursów wzrastają. Zapisz się teraz i skorzystaj z obecnej ceny! ⌛

Najczęściej zadawane pytania

O naszej szkole jazdy

Najlepszą rekomendacją dla naszej szkoły jazdy są nasi absolwenci, którzy ukończyli kurs i zdali egzamin. Dzielą się oni w internecie pozytywnymi opiniami, których liczba sukcesywnie rośnie, sięgając już kilku tysięcy ocen z niezależnych opiniotwórczych rankingów, takich jak Google, Superprawojazdy czy prawojazdy360.

Motywuje nas to do rozwoju i świadczy o skuteczności metod nauczania. Dzięki głosom naszych kursantów – OSK GAZeLka wygrała w Rankingu Szkół Nauki Jazdy organizowanym przez Polska The Times! Nasza szkoła jazdy w roku 2023 otrzymała również Certyfikat Przedsiębiorstwa Godnego Zaufania.

GAZeLka jest zaufanym partnerem wśród szkół nauki jazdy w województwie mazowieckim. Sercem naszej szkoły jazdy jest zespół utalentowanych instruktorów i instruktorek, dla których nauka jazdy kategorii B to prawdziwa pasja i powołanie. Ich doświadczenie, umiejętności i zaangażowanie są kluczem do sukcesów naszych kursantów. Jesteśmy przekonani, że zróżnicowany zespół pozwala dopasować trenera do indywidualnych preferencji każdego kursanta.

Aby rozpocząć przygodę z jazdą w dogodnym terminie, uruchamiamy nowe kursy co weekend – najbliższy kurs startuje zawsze w sobotę. Dołącz do grona zadowolonych kursantów i rozwijaj umiejętności pod okiem prawdziwych specjalistów od nauki jazdy kat.B
Szkoła jazdy GAZeLka posiada 10 biur w różnych lokalizacjach w Warszawie.
  • Szkoła jazdy GAZeLka Włochy ul. Radarowa 26,
  • Szkoła jazdy GAZeLka Mokotów ul. Stefana Batorego 10,
  • Szkoła jazdy GAZeLka Bródno ul. Odlewnicza 7,
  • Szkoła jazdy GAZeLka Wilanów ul. Wiertnicza 99,
  • Szkoła jazdy GAZeLka Bemowo ul. Powstańców Śląskich 126,
  • Szkoła jazdy GAZeLka Śródmieście ul. Zygmunta Słomińskiego 6,
  • Szkoła jazdy GAZeLka Praga Południe ul. Jerzego Waszyngtona 83,
  • Szkoła jazdy GAZeLka Wawer ul. Żegańska 12.
  • Szkoła jazdy GAZeLka Ursynów – stacja linii M1.
  • Szkoła jazdy GAZeLka Młynów – stacja linii M2.

Warto podkreślić, że dla większej wygody naszych kursantów posiadamy oddziały firmy znajdujące się bezpośrednio przy ośrodkach egzaminacyjnych WORD Warszawa:
  • Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Warszawie ME1 “Odlewnicza”,
  • Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Warszawie ME2 “Bemowo”.
Oferta naszej szkoły jazdy to:
  • Prawo jazdy kat. B,
  • Prawo jazdy kat. B – online,
  • Prawo jazdy kat. B – automat,
  • Prawo jazdy kat. z B1 na B,
  • Kurs kategorii B “powrót za kółko” – automatyczna skrzynia biegów,
  • Kurs kategorii B “powrót za kółko”- manualna skrzynia biegów,
  • Jazdy doszkalające przed egzaminem,
  • Jazdy doszkalające dla osób z prawem jazdy,
  • Nauka jazdy dostępna w języku angielskim.

Specjalizujemy się w kursach kategorii B i mamy w tym zakresie wieloletnie doświadczenie. Znamy potrzeby i obawy osób rozpoczynających przygodę z jazdą samochodem i skutecznie szkolimy nowych kierowców.
Oczywiście, w naszej flocie znajdują się nowoczesne Toyoty Yaris IV wyposażone w automatyczną skrzynię biegów. Dzięki temu osoby rozpoczynające przygodę z jazdą samochodem mogą skupić się na opanowaniu podstawowych umiejętności, bez konieczności martwienia się o manualną zmianę biegów. Automat ułatwia jazdę szczególnie w ruchu miejskim i podczas manewrów. Samochód nie gaśnie na skrzyżowaniu i nie stacza się podczas ruszania na wzniesieniu. To zdecydowanie ułatwia naukę i poczucie pewności za kierownicą.

Sprawdź nasz artykuł: Prawo jazdy automat – wady i zalety, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat plusów i minusów zdawania prawa jazdy na aucie z automatyczną skrzynią biegów oraz o różnicach pomiędzy manualną, a automatyczną skrzynią biegów w samochodzie. Pozwoli Ci to podjąć przemyślaną decyzję w oparciu o rzetelne informacje.
Tak, zazwyczaj pierwsze jazdy odbywają się w ruchu miejskim. Jednak nie musisz się obawiać, nasi doświadczeni instruktorzy doskonale zdają sobie sprawę, że dopiero zaczynasz i na początku potrzebujesz przede wszystkim poczuć się bezpiecznie i swobodnie za kierownicą. Każde pierwsze zajęcia rozpoczynają się na placu manewrowym, gdzie jest wystarczająco miejsca aby opanować podstawy prowadzenia auta. Dopiero jeśli kursant potrafi ruszać, zmieniać biegi i skręcać zaczynamy naukę na ulicach.

Pierwsze jazdy odbywają się więc z dala od dużego ruchu, korków i skomplikowanych skrzyżowań. Na spokojnych, rzadziej uczęszczanych ulicach możesz w pełni skupić się na opanowaniu podstawowych umiejętności – ruszaniu, zatrzymywaniu, skręcaniu. Wszystko wprowadzamy stopniowo, krok po kroku, bez pośpiechu.
Zajęcia praktyczne w naszej szkole jazdy odbywają się 7 dni w tygodniu w elastycznych godzinach – od poniedziałku do niedzieli w przedziale od 6:00 do 21:00 w zależności od lokalizacji.
Tak, zdajemy sobie sprawę, że wielu kursantów pracuje lub uczy się w tygodniu, dlatego prowadzimy jazdy również w soboty i niedziele. Chcemy, by nauka była dostępna dla wszystkich bez względu na harmonogram.

Jeśli tydzień jest zabiegany, weekend to dobry moment na jazdę z instruktorem. Zadzwoń i zarezerwuj termin już dziś! +48 530 070 206 (jesteśmy dla Ciebie dostępni online od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 20:00)
W WORD w Warszawie egzamin praktyczny kategorii B prowadzony jest samochodem marki Hyundai i20 (75 KM) z manualną pięciobiegową skrzynią biegów. Warto pamiętać, że WORD nie posiada samochodów z automatyczną skrzynią biegów, dlatego w przypadku egzaminu na kategorię B w automatycznej skrzyni biegów taki samochód na czas egzaminu należy wynająć.

Nasza szkoleniowa flota samochodów kategorii B na manualną skrzynię biegów obejmuje pojazdy klasy miejskiej Hyundai i20, dokładnie takie, jak te wykorzystywane podczas egzaminu państwowego w WORD w Warszawa. Ich niewielkie rozmiary ułatwiają manewrowanie na ciasnych ulicach i parkowanie w wąskich miejscach. Nauka na identycznym modelu, jaki później mamy do dyspozycji podczas egzaminu praktycznego, zdecydowanie zwiększa szanse na sukces.

Jeśli przystępujesz do egzaminu praktycznego na prawo jazdy kategorii B z automatyczną skrzynią biegów, oferujemy nowoczesne auto marki Toyota Yaris IV, które należy wynająć na czas egzaminu. To zwiększa komfort psychiczny, ponieważ kursanci podchodzą do egzaminu państwowego autem, które dobrze znają.
Tygodniowy limit jazd nie jest sztywno określony. Zależy od tempa nauki, dostępności terminów i preferencji kursanta. GAZeLka szkoła jazdy oferuje elastyczne terminy 7 dni w tygodniu. Optymalna liczba jazd to 2-3 w tygodniu, by utrwalić wiedzę bez przeciążenia umysłu. Razem z instruktorem ustalicie harmonogram nauki najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb.

Kategoria B

Kursy uruchamiamy w każdy weekend – najbliższy kurs startuje w sobotę.
To proste! Wyślij do nas zgłoszenie poprzez formularz zapisu na naszej stronie, mailem: kontakt@gazelka.pl lub zgłoś się telefonicznie: +48 530 070 206.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat kursów oraz jazd prowadzonych przez naszą szkołę nauki jazdy? Zawsze możesz zwrócić się do naszego konsultanta z konkretnym pytaniem – zadzwoń +48 530 070 206.
Oczywiście. Mamy dwa rodzaje kursu teoretycznego: online i stacjonarny. Kurs online to świetne udogodnienie, ponieważ nie musisz tracić czasu na dojazdy i możesz uczyć się, korzystając z dowolnego urządzenia. Nie ma żadnych ograniczeń – uczysz się, kiedy jest Ci wygodnie samodzielnie wybierając ile materiału naraz chcesz przerobić. W ramach kursu online dajemy Ci 60-dniowy dostęp do aplikacji oraz dostęp do pełnej bazy testów egzaminacyjnych, które zatwierdzone są przez Polskie Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.
Jak najbardziej, w GAZeLce z pewnością otrzymasz profesjonalne wsparcie naszych instruktorów. Szkoła istnieje na rynku ponad 8 lat i przez ten czas wypracowaliśmy skuteczne metody nauczania, dostosowane specjalnie do potrzeb przyszłych kierowców kategorii B.

Nasi instruktorzy mają za sobą tysiące godzin praktycznego szkolenia kursantów. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu potrafią z cierpliwością i zrozumieniem przekazać niezbędną wiedzę. Są mistrzami w sztuce indywidualizacji nauki i dostosowania jej tempa do możliwości każdego kursanta.
Na zajęcia praktyczne można się umówić po przekazaniu numeru PKK (Profil Kandydata na Kierowcę). Nasz specjalista ds. zarządzania kalendarzami instruktorów skontaktuje się z Tobą i umówi pierwsze terminy jazd.
Oczywiście! Komfort kursantów jest dla nas bardzo ważny. Dbamy o to, aby nasi instruktorzy wyróżniali się wysokimi kwalifikacjami, zaangażowaniem i indywidualnym podejściem do każdego kursanta. Więcej informacji o naszej wykwalifikowanej kadrze można znaleźć na stronie www.gazelka.pl/instruktorzy/ oraz w opiniach i recenzjach na Google i Facebooku.
Kurs kategorii B to teoria + 30h praktyki. Część teoretyczną możesz zrealizować online bez wychodzenia z domu! Dajemy Ci 60-dniowy dostęp do aplikacji, z której możesz uczyć się na każdym urządzeniu (smartfonie, tablecie, laptopie czy komputerze stacjonarnym). Oczywiście jeśli wolisz teorię w formie stacjonarnej to żaden problem: zapraszamy na zajęcia. W każdy weekend startuje nowy kurs. Następny krok przed Tobą to 30 godzin jazd. W GAZeLce mieliśmy już kursantów, którzy kurs skończyli w 3 tygodnie! Wszystko zależy od Twojej dostępności, sezonu i wybranej lokalizacji. Jako duża szkoła jazdy, dysponujemy również dużą flotą samochodów. Dzięki temu jesteśmy elastyczni i zawsze możemy zagwarantować dostępność auta. Niezależnie od pory roku czy dnia, nie musisz martwić się o długotrwałe oczekiwanie na jazdy z powodu awarii lub braku samochodu.

Organizacyjne

Kurs teoretyczny na prawo jazdy kategorii B można rozpocząć najwcześniej na 3 miesiące przed ukończeniem 18 roku życia.

Kurs praktyczny można rozpocząć po uzyskaniu Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK) w urzędzie (Wydział Komunikacji). Aby uzyskać PKK przed ukończeniem 18 lat, trzeba udać się do urzędu z rodzicem lub opiekunem prawnym, który w obecności urzędnika podpisze zgodę na wydanie PKK. Posiadając PKK można rozpocząć kurs praktyczny

Osoby niepełnoletnie są dopuszczane do egzaminu praktycznego i teoretycznego najwcześniej na 1 miesiąc przed ukończeniem 18 lat. Należy pamiętać, że dopiero po uzyskaniu pozytywnego wyniku z egzaminu teoretycznego można przystąpić do egzaminu praktycznego. Prawo jazdy kategorii B można odebrać w urzędzie dopiero po ukończeniu 18 roku życia.

Pełną instrukcję dotyczącą PKK znajdziesz pod linkiem: https://www.gazelka.pl/profil-kandydata-na-kierowce-pkk/

Oczywiście, decyzja należy do Ciebie 🙂 Możesz przesunąć rozpoczęcie kursu na dogodniejszy dla Ciebie termin. Dostosowujemy się do potrzeb naszych kursantów i staramy się znaleźć rozwiązania, które najlepiej pasują do harmonogramu.

Wykłady teoretyczne realizujemy w formie kursów w weekendy. Podczas zajęć zapewniamy przerwy kawowe. Panuje przyjazna, nieformalna atmosfera.

Jazdy możesz odwołać minimum 24h przed umówionym spotkaniem. W innym wypadku środki za jazdy przepadają, co jest równoznaczne z brakiem możliwości przełożenia spotkania na inny termin.

Jazdy zaczynają się i kończą w punktach, które są z góry ustalone. Są to miejsca dobrze skomunikowane i łatwo do nich dotrzeć. Nie zabieramy naszych kursantów spod domu czy z różnych punktów miasta. Nie chcemy po prostu marnować czasu na przedzieranie się przez ruch miejski. 100% czasu w aucie jest przeznaczone na Twoje szkolenie na trasach egzaminacyjnych i drogach, które sprawiają kursantom zwykle najwięcej problemów, dzięki temu masz gwarancję, że na egzaminie nic Cię nie zaskoczy.

Kurs prawa jazdy dla osób chcących uzyskać uprawnienia na prowadzenie pojazdu z automatyczną skrzynią biegów, organizowany jest w kilku naszych punktach w Warszawie:
  • ul. Batorego 10 (Pole Mokotowskie)
  • ul. Radarowa 26
  • ul. ul. Powstańców Śląskich 126 (WORD Bemowo)
  • ul. Odlewnicza 7 (WORD Odlewnicza)
  • ul. Górczewska (Metro Młynów)

Zawsze jest taka możliwość tym bardziej w tak dużej szkole. W naszej szkole jazdy staramy się przydzielać kursanta do jednego instruktora, który jest w pełni odpowiedzialny za wyszkolenie danej osoby. Oczywiście każdy kursant może w trakcie kursu wnioskować o zmianę instruktora.


Może się zdarzyć, że sam instruktor prowadzący zaproponuje kursantowi/kursantce uczestnictwo w zajęciach z innym instruktorem. Szkolenie kandydata na kierowcę to naprawdę złożona kwestia. Każdy szkoleniowiec akcentuje inne rzeczy i nierzadko może być wręcz wskazane poznanie innego punktu widzenia.

W naszej szkole dbamy o równe traktowanie każdego kursanta. Kalendarze umawiamy na bieżąco, dzięki czemu terminy zajęć nie są odległe, aczkolwiek wszystko zależy od dostępności kursanta i sezonu w którym decydujemy się na start kursu. Mamy największą flotę samochodów do nauki kategorii B i największą liczbę pracowników, dzięki temu elastycznie zarządzamy kalendarzami, tak aby kursant nie miał zbędnych przestojów w jazdach. Standardowo jeździmy w blokach dwugodzinnych, co jest optymalną i efektywną ścieżką nauki.

Miejsce spotkania z instruktorem jest zależne od lokalizacji. Po umówieniu I-szych jazd zawsze skrupulatnie informujemy o wszystkich niezbędnych kwestiach, przesyłając także pinezkę z dokładnym miejscem spotkania z instruktorem. Dokładnie rozpisane miejsca spotkań w zależności od lokalizacji znajdziesz na naszej stronie w zakładce → GAZeLka w Warszawie

Sugerujemy założyć wygodne obuwie. Koniecznie zrezygnuj z klapek, butów na wysokim obcasie oraz obuwia z bardzo grubą podeszwą. Nieodpowiednio dobrane obuwie może utrudniać wyczucie działania sprzęgła, a co za tym idzie panowania nad autem.

Jak najbardziej. Wystarczy, że zdasz wcześniej egzamin państwowy teoretyczny. Wtedy zapraszamy Cię do szkoły jazdy GAZeLka już tylko na 30h jazd praktycznych.

Cały proces szkolenia i egzaminowania jest cyfrowy. Po pozytywnym zdaniu egzaminów wewnętrznych w naszej szkole, Twój profil w bazie danych WORD zostanie zaktualizowany w ciągu 2 dni roboczych.

Każde nasze auto ma ubezpieczenie OC (odpowiedzialność cywilna) i AC (auto casco). Ubezpieczenie OC pokrywa szkody wyrządzone na innych pojazdach, osobach i przedmiotach przez kierującego naszym pojazdem. Jeśli spowodujemy stłuczkę, uszkodzimy barierkę albo znak drogowy to wszystko jest pokrywane z polisy OC auta. Każda szkoda na naszym aucie, którą spowoduje prowadzący nasze auto pokrywana jest z ubezpieczenia AC. Jeśli kierujący nasze auto zarysuje je, wgniecie lub cokolwiek uszkodzi to naprawiane jest z polisy AC. Nikt nigdy za nic nie płaci ze swojej kieszeni. Do tego do każdej polisy auta wykupione jest ubezpieczenie NWW (na wypadek), które pokrywa uszczerbki na zdrowiu w sytuacjach spowodowanych przez kierującego naszym pojazdem zarówno wobec innych uczestników jak i samych prowadzących pojazd.

Cena

Tak, nasza oferta obejmuje również możliwość skorzystania z kursu na prawo jazdy kat. B na raty 0%.

Pierwszą ratę płacimy zaraz po zapisie, resztę dopiero po rozpoczęciu zajęć praktycznych.
  • I rata: przed rozpoczęciem zajęć
  • II rata: przed ukończeniem 10h jazd
  • III rata: przed ukończeniem 20h jazd
Zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebooku oraz obserwowania naszej strony www. Zwykle tam udostępniamy promocje dla naszych obserwujących 🙂 Warto jednak zauważyć, iż jeśli chcemy skorzystać z jakiejś formy promocji, to znacznie częściej szkoły oferują takie możliwości poza wysokim sezonem, czyli od listopada do lutego.
Aktualny cennik oraz dokładne informacje na temat cen i pakietów kursów na prawo jazdy i jazd doszkalających znajdują się na naszej stronie internetowej – cennik szkoła jazdy Warszawa
Za kurs jazdy kategorii B możesz zapłacić na różne sposoby. Oferujemy możliwość płatności przelewem lub gotówką w wybranym biurze. Wszystkie dane do przelewu znajdziesz na naszej stronie w zakładce cennik szkoła jazdy Warszawa.
Badania lekarskie nie są w cenie kursu. W naszej szkole koszt badania wynosi 200 zł (cena wyłącznie dla naszych kursantów) Płatności należy dokonać u lekarza po wykonanym badaniu.
Egzamin ma formę testu i składa się łącznie z 32 pytań.

20 pytań dotyczy wiedzy podstawowej, a 12 wiedzy specjalistycznej dotyczącej zdawanej kategorii. Pytania z zakresu wiedzy podstawowej są podzielone na trzy kategorie ze względu na ich znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Egzamin praktyczny składa się z części wykonywanej na placu manewrowym oraz jazdy po mieście. W pierwszej kolejności egzaminowany sprawdza stan techniczny pojazdu i przygotowuje się do jazdy, a następnie wykonuje jazdę po łuku i ruszanie na wzniesieniu na placu.

Egzamin państwowy kosztuje: *teoria 50 zł a praktyczny 200 zł
*cena na dzień 09.2023
W WORD egzamin praktyczny na prawo jazdy kat.B w automacie nie wymaga ponoszenia żadnych dodatkowych opłat. Należy jednak pamiętać, że zdając egzamin praktyczny na samochodzie z automatyczną skrzynią biegów każdy kursant musi pokryć dodatkowo koszty wynajęcia samochodu z automatyczną skrzynią biegów.

Numer PKK

Wniosek o PKK możesz złożyć online na stronie internetowej –https://www.esp.pwpw.pl/Account/RegisterUser, po złożeniu wniosku online konieczne będzie jego elektroniczne podpisanie własnym certyfikatem lub profilem zaufanym. Uwaga: w przypadku składania wniosku o PKK online, będziesz poproszony o skan badania lekarskiego. Koniecznie zachowaj oryginał badania lekarskiego. W momencie odbioru nadanego numeru PKK konieczne będzie przekazanie oryginału zaświadczenia lekarskiego. Wniosek o PKK możesz złożyć też stacjonarnie w urzędzie. Skontaktuj się telefonicznie z Wydziałem Komunikacji urzędu właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania, aby umówić termin wizyty. Następnie w dniu umówionej wizyty udaj się do urzędu, aby złożyć komplet dokumentów. W przypadku wniosku stacjonarnego numer PKK wyrabiany jest od ręki, natomiast wcześniej trzeba umówić się na wizytę, czas oczekiwania na termin może być różny w zależności od urzędu. Dokładną instrukcję jak wyrobić numer PKK znajdziesz na naszej stronie internetowej pod adresem https://www.gazelka.pl/profil-kandydata-na-kierowce-pkk/
Samo wydanie numer PKK nic nie kosztuje, jednak urzędy aby wydać PKK wymagają badania lekarskiego, które jest płatne (dla naszych kursantów cena badań to koszt 200 zł). Warto również pamiętać o koszcie wyrobienia samego dokumentu prawa jazdy w wysokości *100 zł i 50 gr.*cena aktualna na dzień 09.2023
Numer PKK (Profil Kandydata na Kierowcę) można uzyskać po złożeniu wniosku w odpowiednim urzędzie w Wydziale Komunikacji (w miejscu zamieszkania). Można to zrobić, gdy spełniasz następujące warunki:
  • Ukończyłeś 18 lat

*Osoby niepełnoletnie mogą złożyć wniosek o profil kierowcy maksymalnie 3 miesiące przed osiągnięciem 18 roku życia.

Jednak do egzaminu na prawo jazdy teoretycznego i praktycznego kategorii B osoby niepełnoletnie mogą przystąpić najwcześniej 1 miesiąc przed ukończeniem 18 lat.

Złożenie wniosku wcześniej nie oznacza automatycznego przystąpienia do egzaminu przed 18 urodzinami.

Odebranie prawa jazdy możliwe jest dopiero po ukończeniu 18 roku życia.
  • Posiadasz ważne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami,
  • Posiadasz kolorowe zdjęcie zdjęcie (aktualne, wymiary 35×45 mm, jak do dowodu),
  • Nie jesteś pozbawiony prawa jazdy przez sąd,
  • Nie jesteś w okresie zakazu prowadzenia pojazdów.
Oczywiście, możesz równocześnie uczestniczyć w kursach kategorii A/A2 i B, musisz jednak pamiętać, że materiały i treść teoretyczna różnią się dla tych kategorii, co może sprawić, że nauka będzie bardziej wymagająca pod względem czasowym i organizacyjnym.
Tak, PKK jest konieczne – ten numer to niczym Twój dowód osobisty w kontaktach z ośrodkami egzaminacyjnymi.
Jeśli wniosek jest kompletny, PKK możesz uzyskać od ręki, a jeśli Twoje dane wymagają dokładniejszego sprawdzenia, to czas oczekiwania wynosi zwykle ok. 2 dni. Warto jednak pamiętać, że wszystko zależy od urzędu i jego wewnętrznych przepisów, dlatego warto zgłosić się do urzędu mieszczącego się najbliżej Twojego miejsca zamieszkania i dopytać o szczegóły.
Na kurs prawa jazdy kategorii B można się zapisać bez posiadania numeru PKK i rozpocząć naukę teorii.
PKK jest ważne bezterminowo, natomiast należy pamiętać, że jest wydawany na konkretną kategorię prawa jazdy, czyli jeśli ktoś miał PKK wydane na kat. B to jeśli, chce robić prawo jazdy na A (motocykle) lub A2 (mniejsze motocykle) to musi zrobić osobne badanie i zgłosić się po kolejny numer PKK.

Obcokrajowcy

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy można zdawać w języku polskim, angielskim lub niemieckim. Podczas egzaminu praktycznego osoba ubiegająca się o uprawnienia do kierowania pojazdami, która nie radzi sobie wystarczająco dobrze z językiem polskim, może przyjść na egzamin z tłumaczem przysięgłym.

Kwestia zorganizowania i opłacenia tłumacza przysięgłego leży po stronie zdającego. Nasza szkoła jazdy współpracuje na stałe z doświadczonym tłumaczem przysięgłym, który od lat zajmuje się tłumaczeniem podczas egzaminów na prawo jazdy.

W jaki sposób zgłosić chęć zmiany języka kursu? Aby zmienić język szkolenia należy poinformować o tym swoją szkołę jazdy, która pomoże dopasować odpowiednie materiały i przeprowadzić proces zmiany języka kursu.

Jakie są dodatkowe koszty zmiany języka kursu? Koszty zmiany języka kursu różnią się. Jeśli decydujesz się na zmianę z polskiego na angielski, warto skonsultować się z biurem obsługi kursanta w szkole jazdy tel: 530-070-206. Biuro przeliczy koszty i dostosuje ofertę do nowego języka. Warto zaznaczyć, że zarówno kurs jak i jazdy doszkalające w języku angielskim są droższe.

Gdzie można znaleźć tłumacza przysięgłego do egzaminu praktycznego? Nasza szkoła jazdy współpracuje z tłumaczami przysięgłymi, którzy regularnie uczestniczą w egzaminach. Można też poszukać tłumacza na własną rękę, korzystając z baz i rejestrów tłumaczy przysięgłych.

Jakie są koszty obsługi tłumacza podczas egzaminu? Koszt obsługi tłumacza przysięgłego ponosi kursant. Jest on zależny od stawek danego tłumacza.
Aby uzyskać PKK obcokrajowiec musi dostarczyć określone dokumenty. Wymagane dokumenty obejmują:

  1. Wniosek o wydanie profilu kandydata na kierowcę (PKK): Wniosek ten jest dostępny w Wydziale Komunikacji. Formularz aplikacyjny PKK musi być starannie wypełniony w języku polskim.
  2. Dowód tożsamości: Konieczne jest posiadanie ważnego dokumentu tożsamości, takiego jak paszport lub dowód osobisty. Dodatkowo, obcokrajowcy muszą dostarczyć ważną wizę lub kartę pobytu, potwierdzającą ich legalny pobyt w Polsce.
  3. Zaświadczenie o zameldowaniu: dokument, który potwierdzi adres zameldowania, na przykład dowód osobisty, kartę pobytu albo zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały albo czasowy. Jeśli masz nowy dowód osobisty, w którym nie ma adresu zameldowania — weź z dowolnego urzędu gminy zaświadczenie o zameldowaniu
  4. Zdjęcie do dokumentu: Zdjęcie musi spełniać wymagania urzędu Wydziału Komunikacji, zdjęcie powinno być: kolorowe, ostre z naturalnym kontrastem, aktualne – musi być wykonane maksymalnie 6 miesięcy przed złożeniem wniosku, twarz musi być zwrócona prosto, wykonane na jednolitym jasnym tle, w wymiarach: 35×45 mm.
  5. Orzeczenie lekarskie: Orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami. Orzeczenie to musi być wydane przez lekarza uprawnionego do przeprowadzania badań kierowców.
  6. Zaświadczenie o zameldowaniu lub pobycie na terytorium Polski: Obcokrajowiec musi wykazać, że przybywa w Polsce od co najmniej 185 dni. Obcokrajowcy powinni zadbać o to, aby wszystkie składane dokumenty były napisane w języku polskim.
Dokumenty potrzebne do uzyskania PKK dla obcokrajowca:

  1. Wniosek o wydanie numeru PKK.
  2. Dowód osobisty (EU), paszport lub karta pobytu/karta obywatela Unii Europejskiej.
  3. Dokument potwierdzający adres zameldowania, np. dowód osobisty, karta pobytu lub zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy. Jeśli brak adresu zameldowania, zaświadczenie o zameldowaniu można uzyskać w urzędzie gminy. Jeśli nie masz meldunku — zapytaj w urzędzie, co zrobić.
  4. Dokument potwierdzający pobyt cudzoziemca w Polsce co najmniej 185 dni w roku, np. zaświadczenie ze szkoły, uniwersytetu lub pracy.
  5. Aktualne zdjęcie zgodne z wymaganiami do PKK dla Polskich obywateli: kolorowe, ostre z naturalnym kontrastem, aktualne – musi być wykonane maksymalnie 6 miesięcy przed złożeniem wniosku, twarz musi być zwrócona prosto, wykonane na jednolitym jasnym tle, w wymiarach: 35×45 mm.
  6. Orzeczenie lekarskie potwierdzające brak przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów.
  7. Pisemna zgoda rodziców lub opiekuna prawnego w przypadku kandydatów poniżej 18. roku życia. Rodzic lub opiekun musi być obecny w urzędzie i podpisać dokument zgody na rozpoczęcie kursu oraz wydanie prawa jazdy.
Aby wymienić dokument prawa jazdy, należy udać się do Wydziału Komunikacji i złożyć wniosek (druk PKK) oraz inne wymagane dokumenty. W tym miejscu zostaniemy poinformowani, czy jest konieczność zdawania egzaminu teoretycznego Następnie oczekujemy na potwierdzenie kwalifikacji ze strony urzędu.

Jeśli otrzymamy wygenerowany profil kandydata na kierowcę (PKK) wraz z informacją, że musimy przystąpić do egzaminu teoretycznego, zapisujemy się na egzamin w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego WORD. W tym celu udajemy się tam osobiście lub zapisujemy online na https://info-car.pl/new/prawo-jazdy/zapisz-sie-na-egzamin-na-prawo-jazdy. Po zdaniu egzaminu dokonujemy opłaty za wydanie nowego dokumentu i czekamy na wydanie nowego prawa jazdy.

Status dokumentu można sprawdzać na stronie: https://info-car.pl/infocar/prawo-jazdy/sprawdz-status.html

Przy odbiorze nowego prawa jazdy, kierowcy unieważniony zostanie jego dotychczasowy dokument.
Prawo jazdy z krajów sygnatariuszy Konwencji Wiedeńskiej lub prawo jazdy międzynarodowe (sygnatariusze konwencji Wiedeńskiej i Genewskiej) można używać w Polsce przez pół roku od uzyskania pobytu czasowego lub stałego, a potem należy je wymienić na polskie. W tym celu zazwyczaj należy zdać egzamin teoretyczny (jednak należy mieć na uwadzę, że ostateczną decyzję podejmuje urzędnik w Wydziale Komunikacji po zweryfikowaniu oryginalnego narodowego prawa jazdy).

Więcej informacji uzyskasz na stronie: https://www.patrolrd.pl/ruch-drogowy/zagraniczne-prawo-jazdy-honorowane-w-pl/
W Polsce zagraniczne prawo jazdy można wymienić tylko na polskie prawo jazdy.
Wszystkie oficjalne informacje znajdziesz na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-miedzynarodowe-prawo-jazdy
Nie jest to częsta sytuacja, jednak zdarza się, że jeśli kraj jest sygnatariuszem konwencji, a oryginalne prawo jazdy jest zgodne ze wzorem (tzn.państwo dostosowało wszystkie przepisy, na dokumencie są wszystkie obowiązkowe pola, zdjęcie itd), w urzędzie przy przyjęciu wniosku takie osoby zostaną poinformowane, że nie muszą zdawać nawet teorii w WORD, prawo jazdy zostanie konwertowane na polskie.

Przy odbiorze nowego prawa jazdy, kierowcy unieważniony zostanie jego dotychczasowy dokument.

Pełną listę krajów konwencji Genewskiej i Wiedeńskiej znajdziesz na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-miedzynarodowe-prawo-jazdy, w punkcie 9) Kraje, które są stronami Konwencji Wiedeńskiej oraz w punkcie 10) Kraje, które są stronami Konwencji Genewskiej.
Jeśli ważność oryginalnego zagranicznego prawa jazdy wygasła, sytuacja wygląda tak, jakby nie posiadało się już uprawnień. W takim przypadku nie można dokonać konwersji zagranicznego prawa jazdy na polskie. Jedynym rozwiązaniem jest albo odnowienie prawa jazdy w kraju, który je wydał, a następnie wymiana na polskie, albo rozpoczęcie procedury ubiegania się o polskie prawo jazdy od początku. Oznacza to konieczność zrealizowania kursu oraz ponownego zdania egzaminu teoretycznego i praktycznego na kategorię prawa jazdy, o którą się ubiega.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: Wymień zagraniczne prawo jazdy na polskie – Gov.pl
Tak, przy wymianie dokumentu prawa jazdy na polskie (z egzaminem czy bez), zawsze wypełniamy formularz PKK. PKK jest identyfikatorem kandydata na kierowcę.

Przy odbiorze nowego prawa jazdy, kierowcy unieważniony zostanie jego dotychczasowy dokument.
Osoby, które zmieniły miejsce zamieszkania na Polskę lub przebywają tu dłużej niż 185 dni, zobowiązane są do wymiany dokumentu swojego prawa jazdy na polskie.
W Wydziale Komunikacji w:

  • w urzędzie starostwa powiatowego w twoim miejscu zamieszkania,
  • w urzędzie miasta — jeśli mieszkasz w mieście na prawach powiatu,
  • w urzędzie dzielnicy właściwej dla twojego miejsca zamieszkania — jeśli mieszkasz w Warszawie,
  • w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie — jeśli jesteś dyplomatą.
Dokumenty potrzebne do wymiany prawa jazdy zagranicznego:
  • wniosek o wymianę prawa jazdy (PKK)
  • aktualne zdjęcie
  • dowód osobisty albo paszport, tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca, kartę pobytu, polski dokument tożsamości cudzoziemca lub zgodę na pobyt tolerowany
  • dokument, który potwierdzi adres zameldowania, na przykład dowód osobisty, kartę pobytu albo zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały albo czasowy. Jeśli masz nowy dowód osobisty, w którym nie ma adresu zameldowania — weź z dowolnego urzędu gminy zaświadczenie o zameldowaniu. Jeśli nie masz meldunku — zapytaj w urzędzie, co zrobić
  • ksero zagranicznego prawa jazdy z tłumaczeniem na język polski — tłumaczenie musi być napisane albo potwierdzone przez tłumacza przysięgłego lub konsula i musi stanowić integralną część dokumentu
  • ewentualnie również zaświadczenie od lekarza, jeśli prawo jazdy, które konwertujesz zostało wydane na czas określony ze względu na ograniczenia zdrowotne
*100,50zł za wydanie prawa jazdy. Zwykle są dwie możliwości płatności – płacisz w kasie urzędu lub robisz przelew na konto urzędu.

*Cena aktualna na dzień 09.2023
W cenę egzaminu praktycznego na prawo jazdy kategorii B dla obcokrajowców wchodzą standardowe opłaty związane z przeprowadzeniem egzaminu, takie jak: opłata egzaminacyjna w wysokości *200 zł oraz opłaty za wynajem samochodu egzaminacyjnego z automatyczną skrzynią biegów, w przypadku wyboru egzaminu na prawo jazdy kat. B automat.

Warto mieć na uwadzę, że w przypadku wyboru egzaminu w obcym języku, poniesienie kosztów związanych z usługami tłumacza leży po stronie zdającego egzamin. Egzaminatorzy pracują tylko w języku polskim, dlatego w przypadku kursantów, którzy nie posługują się językiem polskim, wymagane jest skorzystanie z usług tłumacza na czas egzaminu.

Nasza szkoła współpracuje z doświadczonymi tłumaczami, możemy polecić osobę godną zaufania. Koszt usługi tłumaczenia jest zależny od cennika wybranego tłumacza.

*Cena aktualna na dzień 09.2023
Przy wymianie bezterminowych praw jazdy kat. B nie trzeba przechodzić dodatkowych badań, ale jeżeli prawo jazdy zostało wydane na czas określony ze względu na ograniczenia zdrowotne – wymagane będzie nowe zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań.
Terminy liczymy od dnia, w którym urząd dostanie potwierdzenie danych z twojego zagranicznego prawa jazdy, jest zdany egzamin teoretyczny i potwierdzenie opłaty.

Potwierdzanie danych może trwać:
  • do 9 dni roboczych – sprawy nie wymagające zbierania dowodów, informacji lub wyjaśnień
  • do 1 miesiąca – sprawy wymagające postępowania wyjaśniającego.
  • do 2 miesięcy – sprawy szczególnie skomplikowane.

W termin realizacji spraw nie wlicza się dnia zdarzenia (np. złożenia wniosku, dostarczenia potwierdzenia uiszczenia opłaty, itp.)

Sprawdź na www.info-car.pl , na jakim etapie jest twoja sprawa i kiedy możesz odebrać prawo jazdy. Wystarczy, że podasz numer PESEL, imię i nazwisko.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?