Czy ekspresowy kurs na prawo jazdy zastąpi ten zrobiony w normalnym trybie? Czy rzeczywiście opłaca się robić przyspieszony kurs? Czy może jest to jedynie ekspresowe wydanie kasy w błoto?
Na czym polega ekspresowy kurs prawa jazdy?
Ekspresowe prawo jazdy teoretycznie jest najszybszą opcją na zdobycie uprawnień. Wiąże się to jednak z Twoją większą dyspozycyjnością i zasobnością portfela. Przyspieszony kurs polega na tym, żebyś w możliwie najkrótszym czasie przyswoił teorię i przepisy. A następnie ruszył w miasto, czyli rozpoczął część praktyczną nauki jazdy. Jednak czy rzeczywiście jest to takie łatwe i ekspresowe?
Ile trwa ekspresowy kurs prawa jazdy?
Zazwyczaj nauka części teoretycznej w szkole zajmuje od 2 do 7 dni. Zależnie od Twojej dostępności i indywidualnych uregulowań szkoły nauki jazdy. Część praktyczna (jazdy) odbywa się zazwyczaj od poniedziałku do piątku lub soboty (zależy od OSK) i godziny, którą ustalisz wspólnie z instruktorem nauki jazdy.
Jeśli chodzi o kurs ekspresowy prawo jazdy w Warszawie, to jego długość również zależna będzie od Twojej dostępności oraz możliwości kadrowych szkoły nauki jazdy.
W GAZeLce zrobisz teorię w 1 weekend! Nie przepłacając za ekspresowy kurs prawa jazdy.
Ile trwa najszybszy kurs prawa jazdy?
Ekspresowy kurs prawa jazdy kat. b może trwać 14 dni, 21 dni albo 31. To zależy od programu danej szkoły nauki jazdy, a także Twoich możliwości czasowych. Warto się jednak zastanowić, czy lepszym wyborem i alternatywą będzie kurs eksternistyczny. Finansowo wypada korzystniej niż ekspresowy.
Opiszemy proces kursu prostą matematyką, żeby lepiej Ci to zobrazować. 30h nauki teorii to 45 min lekcyjnych. Czyli tak naprawdę 30h to 22,5 h zegarowe. Do tego trzeba odjąć 3h na pierwszą pomoc. Daje 19,5 h wykładów teoretycznych. W dobrej szkole nauki jazdy możesz zrobić teorię w jeden weekend. Po prostu musisz być obecny na wykładach i uważnie słuchać i przyswajać wiedzę. Pierwszą pomoc możesz zrealizować w dowolnym momencie trwania kursu teoretycznego lub po jego zakończeniu. Po zakończeniu kursu teoretycznego zapisz się od razu na egzamin teoretyczny w WORD.
Część praktyczną kursu, czyli jazdy po mieście możesz zrobić w 14 dni. Zakładając po 2 godziny jazd przez 7 dni w tygodniu. Jest to zatem zależne od warunków w szkole (dostępność instruktorów, flota pojazdów) i Twojej dyspozycyjności.
Odpowiadając na pytanie, które zadaje większość kandydatów; jak szybko można zrobić kurs na prawo jazdy? Zdecydowanie bardziej przystępną formą kursu będzie kurs eksternistyczny, niż ekspresowy. Wynika to z tego, że w kursie eksternistycznym dopasowujesz tempo i tryb nauki teorii według siebie.
Przeczytaj poniżej, jak możesz zaplanować zdobycie prawa jazdy, żeby było szybciej i bez większych kosztów, które występują w kursach ekspresowych.
Najszybszy sposób na zrobienie prawa jazdy bez przepłacania?
Wybierz teorię online i zdaj egzamin państwowy z teorii. Dzięki temu tę część masz już “z głowy”. Pozostaje Ci wybór szkoły do nauki praktycznej. Możesz też skorzystać z opcji wykładów teoretycznych weekendowych, które też są GAZeLce i nie rozciągać nauki teorii na kilka, czy kilkanaście dni.
- Nauka teorii online (nauczyć się testów można nawet w 2 tygodnie).
- Zapis na teoretyczny egzamin państwowy w WORD (zrób to w trakcie nauki teorii, nie będziesz oczekiwał na długie terminy).
- Zapis na jazdy kurs praktyczny (po zdaniu egzaminu teoretycznego w WORD).
- Koniec jazd i aktualizacja PKK.
- Zapis na egzamin praktyczny państwowy w WORD.
Ile kosztuje ekspresowy kurs prawa jazdy?
Ceny przyspieszonego kursu na prawo jazdy są znacząco wyższe, niż kursy w trybie normalnym, czy prawo jazdy w trybie eksternistycznym. Na podstawie 50 różnych Ośrodków Szkolenia Kierowców, można przyjąć, że kwoty za ekspresowe prawko kosztują średnio od 40% do nawet 80% więcej, niż standardowy kurs prawa jazdy.
Czy warto wybrać ekspresową formę kursu na prawo jazdy?
Kurs ekspresowy nie jest dla każdego. Musisz mieć maksymalną dyspozycyjność i nie możesz pozwolić sobie na odwołanie jazd, czy odpuścić jeden dzień na naukę teorii. To będzie dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają żadnych innych zobowiązań.
Jak to wygląda w praktyce? Przyjmijmy, że masz dziecko, czy studia i musisz pamiętać, że masz codziennie jazdy. Jeśli coś Ci wypadnie, czy ulegnie zmianie w Twoim ustalonym grafiku, to nie zrealizujesz jazd w określonym czasie. To z kolei przekłada się na automatycznie opóźniony proces ekspresowego prawa jazdy. Każdorazowe opóźnienie, sytuacja nadzwyczajna, zmiana planów będzie wiązała się z wydłużeniem procesu zdobycia prawa jazdy. A płatność, której dokonasz za kurs, będzie adekwatna do typu kursu, czyli ekspresowego.
Lepszą inwestycją dla wszystkich zabieganych i ceniących sobie szybkie zdanie prawa jazdy będzie kurs eksternistyczny.
Wiele szkół zrezygnowało z prowadzenia ekspresowych kursów jazdy. Często kursy ekspresowe powodowały frustrację, ponieważ zdolność tempa nauki każdego kursanta jest indywidualna.
Jeden przyswoi wiedzę w 2 dni, a drugi będzie potrzebował tygodnia. Dlatego musisz pamiętać, że samodyscyplina i rzetelność, oraz dostosowanie tempa nauki da Ci komfort w zdaniu prawa jazdy. Nie musisz brać kursu ekspresowego, po którym może przyjść rozczarowanie, bo wydłuży się z różnych powodów. Wystarczy dobrze zorganizować sobie kurs eksternistyczny, czy ten z opcją teorii online i rzetelnie uczyć się testów w swoim indywidualnym tempie.
Co więcej, z naszych doświadczeń wynika, że kursy ekspresowe nie dawały wyższej zdawalnością wręcz niższą. Kursant nie miał czasu na oswojenie się i nabycie doświadczenia dlatego nasza szkole zrezygnowała z kursów ekspresowych. Co nie znaczy jednak, że nie można szybko zrobić u nas prawa jazdy. Nasi kursanci po sezonie kończyli kursy nawet w 3 tygodnie i to bez dodatkowy opłat. Pozwalały na to możliwości kadrowe i pełna dostępność kursanta.
Nie odkładaj planów na jutro
Zapisz się na kurs już dziś!