Jak oszczędzać na paliwie?

Obecnie ceny paliw są na naprawdę rekordowym poziomie. Dlatego też średnie spalanie aut stało się niezmiernie ważnym czynnikiem, chociażby przy planowaniu wakacji. Mało tego, wiele osób przerzuciło się na transport publiczny, ponieważ cena za litr paliwa zwala z nóg. 

Nie wszyscy jednak mogą sobie na to pozwolić. W końcu dla wielu osób samochód jest narzędziem pracy, oszczędza czas i pozwala zorganizować życie rodzinne. 

Wzór na średnie spalanie Twojego samochodu 

Aby obliczyć średnie spalanie wystarczy, że wykonasz kilka prostych kroków. Zatankuj bak do pełna i zapisz stan licznika. Następnie przejedź określoną liczbę kilometrów i ponownie zatankuj do pełna. Liczbę paliwa zatankowanego za drugim razem podziel przez przejechane kilometry. Uzyskany wynik pomnóż przez 100. W ten sposób uzyskasz spalanie wyrażone w litrach na 100 km. 

W skrócie wzór wygląda następująco: 

Średnie spalanie = (zużyte paliwo / liczba kilometrów) x 100

Kierowca a średnie spalanie

Każdy model samochodu ma podane średnie spalanie, które określa producent. Jednak wiadomo, że bardzo duży wpływ na spalanie ma styl jazdy kierowcy. Przyspieszanie, hamowanie, dużo dynamicznych ruchów powoduje, że spala się więcej paliwa. 

Dodatkowo na spalanie wpływa również sposób zmiany biegów, jeśli odbywa się to na zbyt niskich lub zbyt wysokich obrotach to automatycznie spalanie jest wyższe. Używanie klimatyzacji także podwyższa średnie spalanie. Każdy kolejny współpasażer również. Każde kolejne 100 kg to większe spalanie. 

>> Sprawdź jazdy doszkalające

Ceny paliw są naprawdę wysokie, jednak miejsca, w które musisz dojeżdżać, są niezmienne. Dlatego warto wprowadzić kilka zmian do swoich nawyków. 

Ecodriving, czyli jak oszczędzić na paliwie

  • ruszaj zaraz po włączeniu silnika
  • kiedy tylko masz możliwość hamuj silnikiem
  • wyłączaj klimatyzację w chłodniejsze dni
  • staraj się nie przeciążać auta
  • kontroluj ciśnienie w oponach
  • minimalizuj jazdę na wysokich obrotach

Wszystkie te nawyki sprawią, że możesz zaoszczędzić nawet do 25% paliwa. Jak dla nas, to naprawdę warto! 

Przeczytaj również:

Spis treści
Spodobał się artykuł?
Udostępnij znajomym