W szkole jazdy GAZeLka Warszawa wyposażamy naszych kursantów w umiejętności, które pozwolą im stać się odpowiedzialnymi kierowcami. Na jazdach ćwiczymy wszystkie możliwe manewry, które uczą zachowania na drodze oraz dają łatwość w późniejszym samodzielnym poruszaniu się samochodem w ruchu drogowym.
W tym wpisie chcemy przybliżyć Ci to, co pokazujemy naszym kursantom w praktyce.
Włączanie się do ruchu
Włączanie się do ruchu to jeden z podstawowych manewrów, ale często sprawia wiele trudności. Wynika to ze strachu kursanta i nieumiejętności ocenienia odległości nadjeżdżających pojazdów. Włączanie się do ruchu powinno zawsze odbywać z zachowaniem szczególnej ostrożności, ale także powinno się odbyć dynamicznie. Nie chcemy przecież mieć za sobą sznureczka kierowców, którzy klaksonem wyrażają swoje niezadowolenie.
Ćwiczymy włączanie się do ruchu w następujących wariantach: na drogę z nieruchomości, z drogi niebędącej drogą publiczną, ze strefy zamieszkania, na jezdnię z pobocza lub chodnika.
Jazda drogami dwukierunkowymi, jednokierunkowymi, dwujezdniowymi
W trakcie jazd nasi kursanci pokonują wszelkie możliwe typy dróg. Pokazujemy jak zachować się na drogach dwukierunkowych, jednokierunkowych czy dwujezdniowych. W ten sposób otrzymują przygotowanie do poprawnego poruszania się w miejskiej dżungli.
Parkowanie: skośne, prostopadłe i równoległe
Parkowanie to manewr rutynowy, więc nie da się od niego uciec. Niestety nadal dostarcza wielu niemiłych przeżyć kursantom. Naszym celem jest pokazanie, że parkowanie to naprawdę nic trudnego. Chcemy, aby nasi kursanci nie musieli krążyć po ulicach w poszukiwaniu idealnego miejsca, tylko z pewnością wykonywali manewr parkowania.
Każdy typ parkowania staramy się pokazywać na „żywym” ruchu, czyli w towarzystwie faktycznie zaparkowanych aut. Parkowanie na pustym parkingu nie nauczy Cię pewności, ale jeśli powtórzysz ten manewr odpowiednią ilość razy na parkingu pełnym aut, to już żadne miejsce nie będzie stanowiło dla Ciebie przeszkody.
Zawracanie z wykorzystaniem infrastruktury
Zawracanie to manewr, który poprawnie wykonany oszczędza czas w trakcie poruszania się po mieście. Czasem po prostu lepiej zawrócić niż nadkładać drogi. W GAZeLce zależy nam na tym, by kursanci wykorzystywali zasady ruchu drogowego i nie bali się ich.
Zawracanie wykonujemy wykorzystując różnego rodzaju infrastrukturę sąsiadująca z drogą. Zazwyczaj są to wjazdy na parkingi, bramy wjazdowe lub drogi wewnętrzne.
Przejazd przez torowiska tramwajowe
Warszawa to miasto tramwajów, więc to naturalne, że często zdarza się, że trzeba przejechać przez torowisko tramwajowe. Przede wszystkim uczulamy przed wjeżdżaniem na torowisko w momencie gdy, nie ma miejsca na kontynuowanie jazdy, a tramwaj zbliża się do skrzyżowania lub oczekuje na przystanku. Zablokowanie torowiska jest jednym z częściej pojawiających się błędów, które może skutkować poważnymi utrudnieniami w ruchu lub kolizją.
Skręt w lewo z drogi jednokierunkowej
Skręt w lewo często wzbudza więcej stresu niż skręt w prawo. Wynika to oczywiście z faktu, że skręcając w prawo, musimy przepuścić tylko auta jadące z jednej strony. Natomiast skręcając w lewo, należy mieć na oku dwa pasy. W przypadku skrętu w lewo pilnujemy, by nasi GAZeLkowi kursanci pamiętali o tym, że należy ustawić się bliżej lewej krawędzi.
Zmiana pasa ruchu
Kolejnym manewrem jest zmiana pasa ruchu. W tym przypadku pokazujemy naszym kursantom jak zrobić to bezpiecznie i dynamicznie. Zmiana pasa ruchu to kolizyjny manewr dlatego tak ważne jest, by się go nie bać i czuć się pewnie w trakcie jego wykonywania.
Hamowanie do zatrzymania w wyznaczonym miejscu
Brzmi banalnie, ale nie zawsze takie jest. Przecież nie chodzi o to, by hamując wylądować na przedniej szybie. Poprawne hamowanie jest spokojne i nie zakłóca komfortu jazdy kierowcy i pasażerów. Aby prawidłowo zahamować do zatrzymania w wyznaczonym miejscu, należy także pamiętać o odpowiednim zmniejszaniu prędkości.
Jazda energooszczędna i hamowanie silnikiem
Zawsze dokładamy wszelkich starań, aby nasi kierowcy mieli również świadomość optymalnej eksploatacji auta. Uważamy za mit, że świeżo upieczony kierowca powinien jeździć „gorszym” autem, ponieważ może je uszkodzić. Na kursie pokazujemy jak jeździć bez szkody dla mechanizmów auta oraz jak jeździć oszczędnie.
Omijanie, wymijanie
Omijanie i wymijanie to manewry, które wykonujemy zmieniając pas lub w zakresie swojego pasa ruchu. Jednakże mimo to często przysparzają nieco problemów. Dlatego pokazujemy kursantom jak to zrobić w bezpieczny i bezstresowy sposób. Jaka jest między tymi manewrami różnica? Omijanie dotyczy uczestnika ruchu, który się nie porusza, a wymijanie dotyczy uczestnika ruchu, który porusza się z naprzeciwka w naszym kierunku.
Wyprzedzanie
Na koniec jeden z manewrów, który budzi dużo stresu. Do sprawnego przeprowadzenia manewru wymagana jest większa prędkość i pewność, że wykonujemy wszystko z zachowaniem szczególnej ostrożności. Ucząc naszych kursantów wyprzedzania, zawsze stawiamy na bezpieczeństwo, ale też pokazanie, że nie trzeba się tym manewrem nadmiernie stresować.
Nie odkładaj planów na jutro
Zapisz się na kurs już dziś!