Toyota Yaris egzamin – jak przygotować się do egzaminu praktycznego? Światła, płyny, silnik

Jednym z zadań egzaminacyjnych na placu manewrowym jest przygotowanie się do jazdy. Niezbędne jest również sprawdzenie stanu technicznego podstawowych elementów, w tym m.in. świateł. Jak prawidłowo przygotować się w Toyocie Yaris do egzaminu? O czym należy pamiętać? Przeczytaj nasz poradnik!

Płyny w samochodzie – egzamin Toyota Yaris

Pierwszym zadaniem na egzaminie są pytania z czynności kontrolno-obsługowych. Dzieli się je na dwie części. Pierwsza z nich obejmuje sprawdzenie poziomu płynów eksploatacyjnych i sygnału dźwiękowego.

Toyota Yaris kierownica

Sygnał dźwiękowy

Czynność ta nie wymaga wychodzenia z pojazdu, otwierania pokrywy silnika ani przekręcania kluczyka w stacyjce. Wystarczy nacisnąć środek kierownicy i po sygnale dźwiękowym potwierdzić jego działanie.

Toyota Yaris pod maską

Płyn do spryskiwaczy

Obecność cieczy kontroluje się poprzez otwarcie i sprawdzenie. Zbiornik nie posiada wskaźników minimum i maksimum. Płyn powinien być uzupełniony pod korek.

Płyn chłodniczy

Poziom płynu chłodniczego w Toyocie Yaris należy sprawdzić wzrokowo na skali minimum i maksimum. Poziom minimalny jest oznaczony literą L (low), a maksymalny – F (full).

Płyn powinien mieścić się pomiędzy tymi dwoma wskaźnikami. Gdy płyn jest zimny, zapala się zielono-niebieska lampka. Przy przegrzaniu staje się z kolei czerwona.

zbiornik płynu hamulcowego Toyota Yaris
Poziom płynu hamulcowego Toyota Yaris

Płyn hamulcowy

Poziom płynu należy sprawdzić wzrokowo na skali minimum i maksimum. Skala znajduje się z boku zbiornika, po jego obu stronach. Poziom płynu musi zawierać się pomiędzy punktami min i max.

bagnet olejowy Toyota Yaris
wlew oleju Toyota Yaris

Olej silnikowy

Poziom oleju należy sprawdzić po odczekaniu kilkunastu minut od wyłączenia silnika. Samochód powinien być zaparkowany na płaskiej i równej powierzchni. Należy wyciągnąć miarkę, przetrzeć, włożyć do końca w to samo miejsce, wyciągnąć i wtedy sprawdzić poziom oleju. Powinien mieścić się między wartością MIN i MIX.

W przeciwieństwie do pozostałych płynów eksploatacyjnych, wlew oleju znajduje się w odrębnym miejscu od wskaźnika poziomu.

Toyota Yaris – światła egzamin

Druga część zadania dotyczy ośmiu typów obowiązkowego oświetlenia samochodu. Wiele modeli Toyoty Yaris posiada dodatkowo światła do jazdy dziennej oraz światła przeciwmgłowe przednie, ale obydwa nie należą do obowiązkowego wyposażenia samochodu, zatem nie są częścią zadania. Pomimo, że niektóre światła działają od razu, zaleca się ustawić kluczyk na pozycję zapłonu. Zadanie egzaminacyjne polega na sprawdzeniu jednego z poniższych elementów:

zmiana świateł Toyota Yaris

Światła pozycyjne/postojowe

Światła uruchamia się obracając pokrętło włącznika świateł na drugą pozycję. Światła pozycyjne znajdują się z przodu i z tyłu pojazdu, po jednym punkcie świetlnym w każdym narożniku samochodu. Jednocześnie wraz ze światłami pozycyjnymi uruchamia się oświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej, będące także obowiązkowym oświetleniem pojazdu.

jak ustawić światła mijania Toyota Yaris

Światła mijania

Światła mijania w Toyocie Yaris uruchamia się obracając pokrętło włącznika świateł na trzecią pozycję. Znajdują się one tylko z przodu pojazdu, w jego obu narożnikach. Jednocześnie włączone są światła pozycyjne, które są „bazą” i oświetlają samochód z tyłu.

Światła drogowe

Światła drogowe uruchamia się włączając światła mijania, a następnie przesuwając całą dźwignię do przodu (od siebie).

Światła te znajdują się tylko z przodu pojazdu, w tych samych miejscach, co światła mijania. Święcą jednak intensywniej. Wyłączenie świateł drogowych polega na przesunięciu dźwigni do tyłu (do siebie), ponieważ ta po przesunięciu do przodu nie odbija na swoją neutralną pozycję.

światła przeciwmgłowe tylne
przeciwmgłowe tylne Toyota Yaris

Światło przeciwmgłowe tylne

Światło przeciwmgłowe tylne uruchamia się włączając światła mijania, a następnie w zależności od wyposażenia samochodu:

  1. Jeżeli jest wyposażony w światła przeciwmgłowe przednie (jak na obrazku), należy obrócić dodatkowy włącznik o dwie pozycje do góry, włączając po drodze światła przednie. Pokrętło odbije na poprzednią pozycję, zatem aby wyłączyć światło tylne, należy obrócić je jeszcze raz na wyższą pozycję. Całkowite wyłączenie świateł przeciwmgłowych polega na obróceniu pokrętła na pozycję neutralną.
  2. Jeżeli nie jest wyposażony w światła przeciwmgłowe przednie, należy obrócić dodatkowy włącznik o jedną pozycję do góry, a celem wyłączenia obrócić go w dół na pozycję neutralną.

Światło przeciwmgłowe tylne znajduje się tylko z tyłu pojazdu, na jego osi, w dolnej części zderzaka.

Światła kierunkowskazów

Światła uruchamia się przełączając dźwignię w dół lub w górę, włączając odpowiednio lewy i prawy kierunkowskaz. Światła kierunkowskazów znajdują się w sześciu punktach świetlnych: po dwa z przodu, po dwa w lusterkach i po dwa z tyłu. Wszystkie mają barwę pomarańczową (żółtą samochodową). Kierunkowskazy włącza się „stronami”, po trzy żarówki jednocześnie.

światła awaryjne Toyota Yaris

Światła awaryjne

Aby włączyć światła awaryjne, należy przycisnąć czerwony trójkąt, mieszczący się po prawej stronie kierownicy, pod centralnym ekranem.

Światła hamowania

Światła hamowania w Toyocie Yaris  uruchamia się naciskając pedał hamulca. Należy poprosić egzaminatora o sprawdzenie i potwierdzenie, że z tyłu pojazdu świecą się trzy czerwone światła.

Światło cofania

Światło cofania uruchamia się poprzez ustawienie biegu wstecznego. Silnik nie może być w tym czasie włączony. Światło cofania znajduje się tylko z tyłu pojazdu, na jego osi, w dolnej części zderzaka.

Samochód po ustawieniu selektora w pozycji R wyda dźwiękowe oraz tekstowe ostrzeżenie, że w celu uruchomienia silnika selektor powinien znajdować się w pozycji P. Silnik jest wyłączony, światło jest uruchamiane pozycją selektora, ostrzeżenie należy zatem zignorować i bezpiecznie wyjść z pojazdu.

Niektóre modele Toyoty Yaris  posiadają napęd hybrydowy – silnik spalinowy połączony z silnikiem elektrycznym. Pojazd uruchamia się domyślnie w trybie elektrycznym, tak, że nie słychać charakterystycznego kręcenia rozrusznika, a sam silnik elektryczny nie wydaje żadnych dźwięków. Fakt uruchomienia silnika jest sygnalizowany krótkim, jednorazowym sygnałem dźwiękowym oraz kontrolką Ready na instrumentach. Kiedy silnik nie pracuje, na środku zestawu wskaźników wyświetla się komunikat: brak gotowości do jazdy. Wówczas przy próbie ruszenia i po ustawieniu selektora w pozycji D rozlega się ciągłe dźwiękowe ostrzeżenie, nakazujące ustawienie selektora w pozycji P i uruchomienie silnika.

Toyota Yaris egzamin – przygotowanie się w aucie do jazdy

Przygotowanie samochodu do jazdy to kolejna rzecz, której musi dokonać osoba egzaminowana zanim ruszy autem do kolejnych zadań.Należy:
  1. ustawić fotel.
  2. ustawić zagłówek.
  3. ustawić lusterka.
  4. zapiąć pasy bezpieczeństwa.
  5. upewnić się, czy drzwi są zamknięte.
Czynności te mają bezpośredni wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Nie odkładaj planów na jutro

Zapisz się na kurs już dziś!

Spis treści
Spodobał się artykuł?
Udostępnij znajomym