Masz już za sobą egzamin na prawo jazdy i nie możesz doczekać się, by wsiąść za kierownicę? Od sierpnia 2023 roku masz możliwość skorzystania z tymczasowego elektronicznego prawa jazdy dostępnego w aplikacji mObywatel 2.0. To cyfrowe rozwiązanie znacząco upraszcza życie nowym kierowcom, eliminując potrzebę czekania na tradycyjny dokument.
Czym jest tymczasowe prawo jazdy?
Tymczasowe prawo jazdy to cyfrowy dokument, który potwierdza Twoje uprawnienia do kierowania pojazdami przez 30 dni od momentu zdania egzaminu. Usługa ta obejmuje kategorie AM, A1, A2, A, B1, B, B+E oraz T. Od sierpnia 2023 roku, każda osoba, która zdała egzamin na jedną z tych kategorii i kierowcy, którzy rozszerzyli posiadane uprawnienia o kolejne – z wyżej wymienionych grup kategorii, mogą skorzystać z tego udogodnienia w aplikacji mObywatel 2.0.
Kiedy i w jaki sposób mogę pobrać tymczasowe prawo jazdy?
Po zdaniu egzaminu państwowego, wynik jest potwierdzany podpisem elektronicznym i natychmiast przekazywany do odpowiedniego urzędu. Następnie informacja ta trafia na serwery aplikacji mObywatel 2.0, dzięki czemu dokument zostanie automatycznie udostępniony do pobrania w dniu, w którym uzyskasz pozytywny wynik egzaminu państwowego. Jeśli korzystasz z aplikacji mObywatel 2.0 w telefonie, zaraz po zdanym egzaminie otrzymasz powiadomienie o nowym dokumencie. Aby pobrać dokument postępuj zgodnie ze wskazówkami:
- Zaloguj się do aplikacji.
- Pojawi się informacja „Tymczasowe elektroniczne prawo jazdy jest gotowe do dodania”. Wybierz Dodaj.
- Następnie na panelu wyboru wybierz mPrawo jazdy (również Tymczasowe).
- Twoje dane zostały właśnie pobrane z CEK, a na ekranie głównym pojawił się nowy kafelek – mPrawo jazdy. Naciśnij go.
- Gotowe! Możesz już korzystać ze swojego dokumentu.
Warunki korzystania z tymczasowego prawa jazdy
- Upewnij się, że tymczasowe prawo jazdy jest widoczne w Twojej aplikacji mObywatel 2.0 przed rozpoczęciem jazdy. W przeciwnym razie możesz napotkać trudności podczas kontroli drogowej.
- Tymczasowe prawo jazdy jest generowane po osiągnięciu wymaganego wieku do kierowania pojazdem. Jeśli więc zdasz egzamin przed dniem swoich urodzin (co jest możliwe, ponieważ można przystąpić do egzaminu miesiąc przed ukończeniem wymaganego wieku), dokument stanie się dostępny w aplikacji dopiero po osiągnięciu pełnoletności.
- Tymczasowe prawo jazdy jest ważne tylko na terenie Polski i nie może być używane za granicą.
- Tymczasowe prawo jazdy jest ważne do momentu wydania tradycyjnego prawa jazdy lub przez 30 dni od zdania egzaminu, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej.
- Twoje tymczasowe prawo jazdy może zostać unieważnione, gdy w systemie zostanie odnotowana informacja między innymi o: zakazie prowadzenia pojazdów, zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy, cofnięciu uprawnień, zmianie wyniku egzaminu na negatywny czy odmowie wydania prawa jazdy. O unieważnieniu zostaniesz poinformowany w aplikacji mObywatel 2.0 i od tego momentu nie możesz już kierować pojazdem.
Tymczasowe prawo jazdy dostępne w aplikacji mObywatel 2.0 to wygodne rozwiązanie, które pozwala świeżo upieczonym kierowcom na legalne poruszanie się po drogach zaraz po zdaniu egzaminu. Nie zapomnij jednak o złożeniu wniosku o wydanie fizycznego prawa jazdy, aby móc kontynuować jazdę po upływie ważności wersji tymczasowej!