Jakiś czas temu cały Internet obiegła informacja o nieważnych egzaminach na prawo jazdy. Wynika to z tego, że do bazy pytań zostały dodane zadania, w których były błędy. Na 41 nowych pytań aż w 8 pojawiły się błędy.
Oznacza to, że osoby, które zdawały egzamin 24 stycznia, mogą odwołać się od wyniku egzaminu i go powtórzyć.
Pytania zostały ustalone przez ministerstwo infrastruktury i przeszły pozytywnie przez dalszą weryfikację. Jednakże jak widać i tutaj wkradł się błąd ludzki, ponieważ błędne odpowiedzi nie zostały wychwycone.
Tylko w samej Warszawie tego dnia do egzaminu podeszło ponad 100 osób. Ze wstępnych danych wynika, że w skali kraju było to kilkaset osób.
Najszerzej komentowane było pytanie dotyczące strefy zamieszkania i obszaru zabudowanego.
W związku z tym chcemy Wam szybko przypomnieć, o co tutaj chodzi.
Sprawdź również: szkoła jazdy Warszawa
Co to jest strefa zamieszkania?
O strefie zamieszkania informuje nas znak D-40.
A o jej końcu znak D-41.
Strefy zamieszkania najczęściej wyznaczane są na dużych osiedlach czy też w rejonie domków rodzinnych. Znak w znaczący sposób ogranicza prawa kierowców i daje o wiele więcej swobody pieszym.
Strefa zamieszkania dla pieszego:
- Pieszy nie musi korzystać z chodnika, może poruszać się całą szerokością drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.
- Dziecko do lat 7 musi być pod opieką osoby starszej.
Strefa zamieszkania dla kierowcy:
- Wewnątrz strefy zamieszkania wszystkie skrzyżowania są równorzędne, więc obowiązuje zasada prawej ręki. Wyjątkiem są miejsca o słabej widoczności, gdzie stosuje się znak STOP.
- Wyjazd ze strefy zawsze traktowany jest jako włączenie się do ruchu. Kierujący ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszym i innym uczestnikom ruchu.
- Maksymalna prędkość to 20 km/h.
- Postój pojazdu jest możliwy tylko w wyznaczonych miejscach.
Co to jest obszar zabudowany?
O obszarze zabudowanym mówi nam znak D-42.
A o jego końcu znak D-43.
Ograniczenie prędkości na obszarze zabudowanym wynosi 50 km/h. Rozporządzenia ograniczają obszar zabudowany do występującej wzdłuż drogi zabudowy, która ma charakter mieszkalny lub handlowo-usługowy. W związku z tym występuje tam ruch pieszych na drodze.
Błędy na egzaminie
Jak widać, obydwa te znaki mówią całkiem coś innego. Tymczasem jedno z błędnych zadań okraszone znakiem obszaru zabudowanego stawiało pytanie: „Czy wjeżdżasz w strefę zamieszkania?”. Prawidłową odpowiedzią ustawioną w systemie była odpowiedź TAK, co oczywiście wprowadza w błąd. Dlatego też większość zaznaczyła odpowiedź NIE, którą system oznaczał jako błędną.
Nie odkładaj planów na jutro
Zapisz się na kurs już dziś!