Strefa zamieszkania – jak jeździć? Znaki i przepisy

Strefa zamieszkania – jak jeździć? Znaki i przepisy

Strefa zamieszkania to obszar, który najczęściej znajduje się w środku kompleksów mieszkalnych. Znajdziesz go na osiedlach w całej Warszawie. Ale czy na pewno wiesz, jak poprawnie poruszać się po strefie zamieszkania? 

O wjeździe do strefy zamieszkania poinformuje Cię znak D-40, natomiast jej koniec pokaże Ci znak D-41. Niestety kierowcy często zapominają, że w strefie zamieszkania, to nie oni są najważniejsi i przez to łamią przepisy.

strefa zamieszkania, znak strefa zamieszkania koniec strefy zamieszkania, znak koniec strefy zamieszakania g

Strefa zamieszkania – zasady ruchu 

W strefie zamieszkania musisz ograniczyć prędkość do 20 km/h. I co najważniejsze, piesi mogą korzystać z całej szerokości jezdni! Dodatkowo parkować możesz tylko w dozwolonych strefach. W praktyce oznacza to, że nie możesz parkować byle gdzie. Musisz to robić w miejscach wyraźnie do tego przeznaczonych. 

Mimo tego, że pieszy może korzystać z całej szerokości jezdni, jest zobligowany do nieutrudniania ruchu pojazdom oraz nie tamowania im drogi. 

Strefa zamieszkania: progi zwalniające 

W strefie zamieszkania mogą być dodatkowo umieszczone progi zwalniające. Pamiętaj jednak, że o ich istnieniu nie musi dodatkowo ostrzegać znak A-11a

progi zwalniające znak

Wyjeżdżanie ze strefy zamieszkania

 

Pamiętaj, że musisz ustąpić pierwszeństwa wszystkim, ponieważ włączasz się do ruchu. Dopiero kiedy to zrobisz, możesz wyjechać ze strefy zamieszkania. I to nawet jeśli auto nadjeżdża z lewej strony. 

Strefa ruchu – znaki i przepisy 

Ze strefą ruchu najczęściej spotkasz się na parkingach dużych sklepów i supermarketów. Strefa ruchu oznaczona jest znakiem D-52. Najczęściej towarzyszy mu znak z konkretnym ograniczeniem prędkości. W tej strefie najczęściej spotkasz się ze skrzyżowaniami równorzędnymi, gdzie będziesz poruszać się zgodnie z zasadami prawej ręki. 

znak strefa ruchu

Droga wewnętrzna – znaki i przepisy

O wjeździe na drogę wewnętrzną poinformuje Cię znak D-46. W tym wypadku przepisy reguluje zarządca tej drogi lub właściciel terenu. Dlatego też zachowaj ostrożność i zwracaj uwagę na znaki. 

znak D-46, znak droga wewnętrzna

Przeczytaj również: