Prawo jazdy – marzenie nastolatków i podstawowe narzędzie pracy dla zawodowych kierowców. Dla wielu z nas, prawo jazdy to dokument, bez którego nie wyobrażamy sobie codziennej rutyny, szczególnie jeśli mieszkamy w dużym mieście lub na prowincji. Zgodnie z wymogami unijnymi, w Polsce prawo jazdy ma kształt i rozmiar karty kredytowej, a podane literami lub kombinacją liter i cyfr: kategorie, ograniczenia i inne informacje, które dotyczą uprawnień kierowcy do prowadzenia pojazdów silnikowych, znajdują się w tabeli na odwrocie dokumentu.
W Polsce obecnie obowiązuje aż 16 kategorii prawa jazdy, a każda z nich określa zupełnie inny rodzaj uprawnień do kierowania pojazdami na drogach publicznych. Nie dziwi więc fakt, że gdy masz zamiar zapisać się na kurs prawa jazdy, możesz zastanawiać się nad dostępnymi opcjami wyboru. Sprawdźmy zatem, co warto wiedzieć na temat – kategorie prawa jazdy w Polsce.
Kategorie prawa jazdy w Polsce
W Polsce obowiązuje kilka głównych kategorii prawa jazdy, a najbardziej znane są kategorie z grupy: A, B, C i D, które dzielą się na kategorie dodatkowe i obejmują wszystkie pojazdy – od motocykli, poprzez samochody osobowe, po ciężarówki z przyczepami i autobusy. Dość niecodziennym rodzajem prawa jazdy jest kategoria Tramwaj i kategoria T, która uprawnia do kierowania m.in. ciągnikiem rolniczym i walcem drogowym.
Kategorie prawa jazdy w Polsce, według informacji podanych na rządowym serwisie informacyjnym przez Ministerstwo Infrastruktury, są w dużym skrócie następujące:
- kategoria AM – uprawnia do kierowania pojazdami takimi jak np.: motorower,
- kategorie A, A1, A2 – dają uprawnienia na motocykl i różne rodzaje pojazdów dwu- i trójkołowych o różnej pojemności silnika,
- kategoria B1 – uprawnienia na czterokołowiec (np. duży quad) i pojazd z kategorii AM,
- kategoria B – m.in. uprawnienia na pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t (np. samochód osobowy), z wyjątkiem autobusu i motocykla,
- kategoria BE – na pojazd kategorii B ciągnący ciężką przyczepę o masie poniżej 3500 kg,
- kategoria C1 – dla pojazdów ciężarowych o masie od 3500 kg do 7500 kg, do ośmiu pasażerów,
- kategoria C1E – pojazdy z kategorii C1 lub B ciągnące ciężką przyczepę, o łącznej masie do 12 000 kg,
- kategoria C – daje m.in. uprawnienia na pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 3,5 t, z wyjątkiem autobusu (np. duża ciężarówka) oraz zespół pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg,
- kategoria CE – pojazd kategorii C ciągnący ciężką przyczepę,
- kategoria D1 – pojazdy osobowe dla mniej niż 16 pasażerów i nie dłuższe niż 8 m,
- kategoria D1E – dla pojazdu kategorii D1 ciągnącego ciężką przyczepę,
- kategoria D – uprawnia do kierowania m.in. autobusem i zespołem pojazdów złożony z autobusu oraz z lekkiej przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg,
- kategoria DE – dla pojazdu kategorii D ciągnącego ciężką przyczepę,
- kategoria T – uprawnia do kierowania m.in. ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym oraz pojazdami określonymi dla prawa jazdy kat. AM.
Prawo jazdy kategorii B – jakimi pojazdami można kierować?
Kategorie prawa jazdy z grupy A są przeznaczone dla motocyklistów, prawo jazdy kategorii C i E jest niezbędne do pracy dla kierowców ciężarówek, a kierowca autobusu powinien posiadać kat. D. O ile nie szukasz pracy w branży transportowej, jest bardzo prawdopodobne, że większość swojego życia spędzisz “za kółkiem” samochodu osobowego. W tym przypadku, aby usiąść za kierownicą własnego auta, potrzebny jest Ci kurs na prawo jazdy kategorii B, który obejmuje wykłady teoretyczne w formie online lub stacjonarnej + 30 godzin praktyki, czyli naukę jazdy pod okiem instruktora w samochodzie. Obecnie obowiązujące przepisy pozwalają na przystąpienie do egzaminu na prawo jazdy B najwcześniej na miesiąc przed uzyskaniem wymaganego wieku, a dla kategorii B jest to 18 lat. Jednakże, kurs na prawo jazdy kat.B można rozpocząć 3 miesiące wcześniej, jeszcze przed ukończeniem 18-tki – mając 17 lat i 9 miesięcy.
Kategoria prawa jazdy B jest najpopularniejszym rodzajem uprawnień do prowadzenia pojazdów silnikowych wydawanym w Polsce, bo jest zdobywana przez kierowców, którzy zamierzają jeździć autami osobowymi na własny użytek. Warto też mieć na uwadze fakt, że prawo jazdy kategorii B to dokument, który daje uprawnienia, na których zależy największej liczbie osób w Polsce. Kategoria B umożliwia kierowanie samochodami o masie nie większej niż 3,5 tony, czyli osobówkami i małymi pojazdami dostawczymi. Choć ten rodzaj uprawnień nie daje możliwości na prowadzenie dużego busa, bo ograniczeniem w kat. B, oprócz masy auta jest także liczba miejsc wewnątrz pojazdu (maksymalnie 9, łącznie z kierowcą), ale pozwala za to na ciągnięcie autem lekkiej przyczepy. W
praktyce oznacza to, że mając prawo jazdy kat. B, można usiąść za kierownicą furgonu lub 9-osobowego busa z małą przyczepką.
Kategoria prawa jazdy B – co warto wiedzieć?
W przypadku prawa jazdy kategorii B, należy pamiętać, że w Polsce, zmiana w przepisach ruchu drogowego z 2014 roku, umożliwiła posiadaczom kategorii B (którzy mają uprawnienia od co najmniej 3 lat) jazdę pojazdami jednośladowymi kategorii 125 (motocykle o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, mocy do 11 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg). Kategoria B pozwala również na kierowanie zespołem pojazdów, który jest złożony z auta osobowego i małej lub średniej przyczepy kempingowej. Ale wartość dopuszczalnej masy całkowitej (DMC) całego zespołu pojazdów nie powinna przekraczać w tym przypadku 3,5 tony, a masa przyczepy musi być mniejsza od masy ciągnącego ją auta i dmc samochodu – musi stanowić minimum 1,33 dmc przyczepy. Stuprocentową pewność o jakiej wadze przyczepę możemy ciągnąć autem osobowym znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. W polu O.1 wyznaczona jest dopuszczalna masa całkowita przyczepy z hamulcem, a w polu O.2 przyczepy bez hamulca.
Jest to trochę skomplikowane, ale jeśli zamierzasz autem osobowym holować ciężką przyczepę campingową o masie przekraczającej 750 kg, lub gdy łączna masa całkowita przyczepy i Twojego samochodu przekracza 4250 kg – wtedy potrzebne Ci będzie prawo jazdy kategorii B+E. Ale aby uzyskać uprawnienia B+E, musisz już mieć prawo jazdy kategorii B. Na zakończenie wypada jeszcze dodać, że uzyskanie prawa jazdy każdej kategorii jest ściśle związane ze szkoleniem praktycznym, a ukończony kurs na prawo jazdy uprawnia do przystąpienia do egzaminu państwowego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.
Więc jeśli chcesz spełnić marzenia o własnym samochodzie i zrealizować potrzebę nieograniczonej mobilności, nie czekaj! Zapisz się na kurs kategorii B już dziś i umów jazdy! A jeśli zależy Ci na czasie i chcesz uniknąć dojazdów i osobistego uczestnictwa w wykładach – wybierz nasz Kurs prawa jazdy Warszawa Kat. B online i część teoretyczną szkolenia zrealizuj przez Internet, bez wychodzenia z domu!