Często egzamin na prawo jazdy przysparza kursantom wielu problemów. Zwłaszcza że egzamin to nie tylko sprawdzenie wiedzy dotyczącej przepisów, ale także umiejętności prowadzenia auta.
W trakcie egzaminu trzeba pamiętać o zmianie biegów, poprawnym puszczaniu sprzęgła, płynnym ruszaniu oraz pilnowaniu obrotomierza. Te czynności często wpływają na wynik, więc nic dziwnego, że coraz więcej osób interesuje się prawem jazdy na automat.
Ważne różnice: automat i skrzynia manualna
Najważniejsza kwestia dotyczy uprawnień. W przypadku zdanego egzaminu na automat otrzymane prawo jazdy uprawnia do prowadzenia pojazdów tylko z automatyczną skrzynią biegów. W przypadku zdanego egzaminu na skrzyni manualnej można prowadzić oba typy pojazdów.
Po zdanym egzaminie w dokumencie prawa jazdy w rubryce z ograniczeniami pojawia się adnotacja „78″. Ten kod to nic innego jak pojazdy, które nie posiadają pedałów sprzęgła i skrzyni ręcznej.
Czasami może być to kłopotliwe, ponieważ w przypadku potrzeby prowadzenia auta ze skrzynią manualną należy ponownie podejść do egzaminu. Warto to rozważyć, kiedy prawo jazdy jest potrzebne w pracy. Większość aut służbowych posiada jednak manualną skrzynię biegów.
Oczywiście są również kierowcy, którzy jeżdżą tylko na automatach i nie wyobrażają sobie prowadzić auta ze skrzynią manualną. Wtedy takie ograniczenie to żaden kłopot.
Jazda automatem: jak wygląda egzamin?
Nie ma znacznych różnic pomiędzy egzaminem zdawanym na samochodach ze skrzynią manualną. Zadania egzaminacyjne są takie same. W przypadku zdawania na automacie należy doliczyć koszt podstawienia auta na egzamin, ponieważ WORD nie posiada aut z automatyczną skrzynią biegów. Zazwyczaj wynajmuje się auto od instruktora, z którym kończyło się kurs. Jest to duże ułatwienie, ponieważ zdajemy autem, które doskonale znamy.
Zalety prawa jazdy na automat
- Łatwiej zdać egzamin. Znikają wszelkie utrudnienie związane z obsługą sprzęgła, zmianą biegów, kontrolowaniem obrotomierza oraz ryzykiem, że auto się stoczy na górce oraz że zgaśnie.
- Zdajemy na aucie, którym się uczyliśmy i które znamy.
Wady prawa jazdy na automat
- Prawo jazdy na automat upoważnia do prowadzenia aut tylko z automatyczną skrzynią biegów. Aby móc prowadzić auta z manualną skrzynią biegów należy ponownie podejść do egzaminu.
- Serwis auta z automatyczną skrzynią biegów jest droższy.
- Możesz mieć kłopot ze służbowym autem. Jeśli w Twojej pracy potrzebne jest prawo jazdy, to może się okazać, że auta służbowe posiadają tylko manualną skrzynię biegów. Warto to wziąć pod uwagę.
Ile kosztuje prawo jazdy na automat?
W szkole nauki jazdy GAZeLka Warszawa prawo jazdy na automat kosztuje 3890 zł*.
*cena na dzień 13.10.2022r.
Jak zapisać się na prawo jazdy na automat?
Zapisu możesz dokonać przez maila: kontakt@gazelka.pl lub nasz formularz kontaktowy.
Możesz też to zrobić osobiście w naszych biurach: ul. Słomińskiego 6, ul. Batorego 39, ul. Radarowa 26. ul. Odlewnicza 7, ul. Powstańców Śląskich 126, ul. Wiertnicza 99, ul. Waszyngtona 83.
Jak wygląda prawo jazdy na automat?
Prawo jazdy kategorii B z automatyczną skrzynią biegów (potocznie nazywane „prawem jazdy na automat„) uprawnia do prowadzenia samochodów osobowych wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów. Oznacza to, że posiadacz takiego prawa jazdy nie musi samodzielnie zmieniać biegów za pomocą sprzęgła i dźwigni zmiany biegów.
Prawo jazdy automat przepisy
Z formalnego punktu widzenia, prawo jazdy automat przepisy nie różnią się od standardowego prawa jazdy kategorii B. Nie ma oddzielnej kategorii prawa jazdy przeznaczonej tylko dla samochodów z automatyczną skrzynią biegów.
Aby otrzymać prawo jazdy na samochód z automatem, kandydat na kierowcę musi odbyć standardowy kurs i zdać takie same egzaminy teoretyczny i praktyczny jak w przypadku manualnej skrzyni biegów. Jedyna różnica polega na tym, że jazdy i egzamin praktyczny odbywają się samochodem wyposażonym w automat.
Nie odkładaj planów na jutro
Zapisz się na kurs już dziś!