Przepisy ruchu drogowego zawierają dużo zapisów nakazujących zachowanie bezpiecznej odległości od innych aut lub od elementów infrastruktury. Odległość opisana jako “bezpieczna” jest subiektywnym odczuciem kierującego, jednak w wielu przypadkach jest ona precyzyjnie określona liczbami.
Kłopot w tym, że w podstawowo wyposażonym samochodzie nie dysponujemy żadnym narzędziem, które pozwala nam te wartości dokładnie lub chociaż w przybliżeniu zmierzyć. Jak zatem oszacować bezpieczną odległość i utrzymywać ją w codziennej jeździe?
Ile wynosi bezpieczny odstęp między samochodami?
Dla Ciebie jako kierowcy (lub przyszłego kierowcy), najważniejszy jest przepis dotyczący minimalnej odległości od poprzedzającego pojazdu w trakcie jazdy. Najważniejszy, ponieważ tyczy się sytuacji dynamicznej, gdzie od właściwie zachowanego odstępu między pojazdami zależy bezpieczeństwo ruchu. Szczególnie w przypadku nagłego i niesygnalizowanego hamowania. Zatem ile wynosi bezpieczny odstęp między samochodami?
Bezpieczna odległość powinna wynosić tyle, ile połowa prędkości samochodu określona w metrach. Czyli, jeśli jedziesz z prędkością 100 km/h, to przerwa powinna mieć co najmniej 50 metrów.
Jak samemu zmierzyć bezpieczną odległość? Poznaj przybliżone metody pomiaru odległości
Na drogach przeważnie ustawione są słupki co 100 metrów, które odmierzają odległość. Zatem dzieląc wzrokowo ten dystans, możesz oszacować, jaki odstęp zachować od poprzedzającego auta. Wspomniane wcześniej 50 metrów to dokładnie połowa tej długości. Wszystkie liczby powyżej lub poniżej 50 metrów wynikają ze wzrokowego skracania, lub wydłużania tej “połówki”.
Pamiętaj jednak, że są to wartości zmienne i trudno jest utrzymać zamrożony odstęp podczas jazdy. Ten często rośnie lub maleje, w zależności od różnicy prędkości pomiędzy dwoma pojazdami. Należy więc co jakiś czas mierzyć wzrokowo dystans od poprzedzającego pojazdu, czy nie uległ on skróceniu poniżej minimum.
Jaka powinna być odległość między samochodami w korku?
Problematyczna odległość to również właściwy odstęp od pojazdu, za którym zatrzymujesz się w kolejce, np. w korku lub przed czerwonym światłem. Przepisy nie definiują tej odległości, określają ją wyłącznie jako “bezpieczną”. Dlatego masz w zasadzie dwie możliwości, aby oszacować tę odległość.
Intuicyjne określenie bezpiecznej odległości
Zostaw taki odstęp, aby móc w razie czego ominąć stojący przed Tobą samochód. W przypadku sytuacji zagrożenia, konieczności utworzenia korytarza życia lub po prostu chęci zmiany pasa ruchu, nie jesteś uzależniony od kierującego pojazdem przed Tobą.
Dystans nie jest określony liczbowo, ponieważ zależy od wielkości i zwrotności auta, które prowadzisz. Niemniej zakładając, że wyczuwasz zachowanie pojazdu, jesteś w stanie określić przynajmniej w przybliżeniu, ile miejsca będziesz potrzebować. Pamiętaj! Lepiej zostawić nieco za dużo przestrzeni, którą później możesz zniwelować podjeżdżając do przodu. Niż zbyt mały dystans, który nie da Ci możliwości wykonania żadnego manewru.
Bezpieczna odległość mierzona względem punktów odniesienia
Podczas zatrzymywania się za pojazdem, powinieneś widzieć go w całej okazałości od dołu do góry. Jeżeli w polu widzenia masz ucięte np. jego koła lub tylny zderzak, odległość można uznać za zbyt małą. Niestety, taki sposób jest uzależniony od ustawienia siedzenia oraz Twojego wzrostu. Im wyżej znajduje się Twoja linia wzroku, tym krótszy dystans zachowasz. Im linia wzroku niższa, tym dystans jest dłuższy.
Co to jest zasada 3 sekund?
Zasada 3 sekund oznacza tak naprawdę zachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. To oznacza, że odległość od samochodu przed Tobą powinieneś pokonać w nie mniej niż trzy sekundy. Jest to wystarczający dystans, aby móc zareagować w nieprzewidzianej sytuacji.
Zasada trzech sekund w uproszczeniu mówi o tym, iż odległość dzieląca pojazdy jest wprost proporcjonalna do ich prędkości. Oznacza to, że odległość jest mniejsza przy niskiej prędkości i wzrasta wraz z jej rozwijaniem.
- ok. 0,8 s to czas reakcji na bodziec,
- ok. 0,5 s to podjęcie reakcji.
Praktyczne wskazówki do utrzymania bezpiecznej odległości, zachowania na drodze i zastosowanie ich w codziennej jeździe
Przepisy definiują konkretne wartości liczbowe również w przypadku wyprzedzania lub omijania roweru, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych. Przejeżdżając obok, musisz zachować minimum metr przerwy od każdego z wymienionych. Żebyś mógł bardziej sobie wyobrazić odległość, to metr, nawet z niewielką nawiązką wynosi mniej więcej szerokość otwartych na oścież drzwi samochodu. Właśnie z zachowaniem takiego dystansu powinieneś omijać, wymijać lub wyprzedzać innego uczestnika ruchu.
Kiedy używać światło przeciwmgłowe?
Dokładnie określona jest także kwestia używania niektórych rodzajów oświetlenia. Światło przeciwmgłowe tylne powinno być używane, kiedy widoczność spada poniżej 50 metrów. Zasadniczo, zjawisko gęstej mgły zazwyczaj dotyczy dróg poza miastowych, ponieważ w obszarze zabudowanym widoczność z reguły jest wystarczająca, a odstępy między pojazdami mniejsze. Na szosach, drogach ekspresowych czy autostradach widoczność się pogarsza z uwagi na otwartą przestrzeń i wówczas światło przeciwmgłowe zyskuje na znaczeniu.
Jak oszacować widoczność podczas mgły?
Dystans 50 metrów możesz łatwo oszacować, dzieląc przerwę pomiędzy słupkami mierzącymi odległość na pół. Jeżeli obiekt widziany z takiej odległości jest słabo widoczny, światło powinno się włączać. Nie mając namacalnych punktów odniesienia, warto jako sygnał do uruchomienia światła przeciwmgłowego potraktować słabą “ostrość” jadącego przed nami pojazdu. Nie widząc jego świateł pozycyjnych, a wyłącznie słabo zarysowany kontur, światło przeciwmgłowe rozwiąże problem.
Pamiętaj, że mgła to nie jedyny czynnik pogarszający widoczność. Podobnie jest z mokrą jezdnią i wodą chlapiącą spod kół jadącego samochodu. Wówczas tworzy się za nim chmura z kropli wody, przez co pojazd jest niedostatecznie widoczny. Punktem odniesienia powinny być inne auta, które będąc zasłonięte taką chmurą, dla ciebie są widoczne tak samo, jak Ty jesteś widoczny dla innych uczestników ruchu.
Jaki dystans zachować podczas parkowania w mieście?
Jaką odległość zachować podczas parkowania w okolicach skrzyżowania, przejścia dla pieszych lub przystanku komunikacji miejskiej? Minimalny dystans zaparkowanego samochodu wynosi 10 metrów od skrzyżowania i przejścia dla pieszych oraz 15 metrów od przystanku. Uśredniona długość standardowego samochodu wynosi około 5 metrów, idealnie więc da się ją pomnożyć, aby uzyskać wartości z “0” lub “5” na końcu, czyli regulaminowy odstęp od wcześniej wymienionych elementów.
Orientacyjne dwie długości samochodu dają w rezultacie wartość 10 metrów, trzy 15 metrów, itd. Zatem odmierzając wzrokowo dystans dwóch lub trzech samochodów, możesz oszacować, w jakiej odległości zaparkujesz prawidłowo pojazd. Zostaw też niewielką rezerwę, na wypadek “błędu w obliczeniach”. W myśl zasady, że z dwojga złego lepiej przesadzić, niż nie doszacować.