2 maja nasze biura stacjonarne będą nieczynne. W tym dniu infolinia będzie dostępna w godz. 9:00–20:00. Jazdy odbywają się zgodnie z harmonogramem.

O czym nie zapomnieć po wejściu do samochodu?

Przypominamy, co jest ważne przed egzaminem

Na kilka dni przed egzaminem zazwyczaj zaczyna być trochę stresująco. Przypominasz sobie zasady ruchu drogowego oraz poszczególne znaki. Jednak jest coś jeszcze, co warto sobie przypomnieć, a o czym wiele osób zapomina.

Poprawne ustawienie fotela czy lusterek to z pozoru drobiazgi, które wydają się oczywiste, jednakże na drodze do upragnionego prawa jazdy są kluczowe.

Zanim ruszysz

Wsiądź do auta i daj sobie chwilę na zaznajomienie się z nim. Jeszcze nie ruszaj! Teraz masz czas na ustawienie sobie fotela i lusterek. Jest to ważna kwestia, ponieważ wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Ustawienia fotela

Fotel ma być Twoim sprzymierzeńcem, dlatego musisz go dobrze ustawić. Zacznij od
wyregulowania wysokości siedziska. Dokonując ustawień, pamiętaj, że kierowca musi wszystko widzieć bez konieczności wychylania głowy. Nonszalanckie jeżdżenie na prawie rozłożonym niczym plażowy fotelu nie jest bezpieczne.

Jednak nie przesadź z wysokością. Twoja głowa nie musi dotykać dachu. Najlepiej, aby była jakieś 10 cm od niego. Oczywiście nie musisz mierzyć tego linijką. Od razu poznasz, kiedy fotel będzie ustawiony na poprawnej wysokości.

Kolejną sprawą jest odległość fotela od pedałów. Aby poprawnie ustawić odległość, wciśnij do końca pedał sprzęgła. Twoja noga w tej pozycji powinna być lekko ugięta, ale nie może uciskać brzegu fotela.

Oparcie wyregulujesz prostym trikiem. Oprzyj ręce na górnej części kierownicy i sprawdź, co się dzieje z Twoimi plecami. Jeżeli przylegają one całą powierzchnią do oparcia, to oznacza to, że ustawienie jest prawidłowe.

Fotel mamy zrobiony, więc przejdźmy do lusterek. Pamiętaj, że lusterka są niczym dodatkowa para oczu na drodze, dlatego ich ustawienie musi być poprawne od samego początku.

Ustawienia lusterek

Wsteczne lusterko ustaw tak, aby była w nim widoczna cała tylna szyba. Pamiętaj, że patrząc w lusterko, musisz widzieć wszystko na tzw. zerknięcie oka. Nie możesz się wychylać do niego czy też nadmiernie podnosić lub opuszczać głowy.

Kolejnym krokiem są lusterka boczne. Ustawiam tak, żeby w prawym dolnym rogu lewego lusterka widzieć klamkę przednich drzwi, a w lewym dolnym rogu prawego lusterka klamkę przednich prawych drzwi. Przy takim ustawieniu horyzont, czyli miejsce styku nieba z drogą wychodzi w ⅔ lusterka, czyli widzisz więcej drogi niż nieba. Bok auta widziany w lusterku nie powinien zajmować więcej niż ⅓ jego szerokości. Wielu kierowców stwierdzi, że takie ustawienie jest „zbyt niskie”. Pamiętajmy jednak, że na egzaminie mamy do pokonania łuk. Dzięki takiemu ustawieniu będziesz bez problemu widzieć linie łuku oraz zmienisz pas w ruchu drogowym. Prostym trikiem na ustawienie (w pięciodrzwiowych autach) jest sprawdzenie, czy lusterko obejmuje tylną klamkę. Błędem jest, jeśli w lusterku widzisz cały bok auta. Wtedy musisz poszerzyć kąt widzenia.

Nie zapomnij o pasach bezpieczeństwa!

Jeśli już wszystko jest poprawnie ustawione, to za chwilę możesz ruszać. Nie zapomnij o zapięciu pasów bezpieczeństwa!

Nie jeździj na pamięć
Na jazdach często pokonuje się trasy takie same jak na egzaminie. I tutaj pojawia się pokusa jeżdżenia na pamięć. Musisz się jej oprzeć! W trakcie egzaminu skup się tak, jakby droga, którą jedziesz była Ci całkiem nieznana. Jazda na pamięć nie jest dobrym posunięciem, ponieważ w trakcie oczekiwania na egzamin mogło się coś zmienić. Na przykład pojawił się objazd, którego wcześniej nie było. Zawsze obserwuj znaki i otoczenie. Nawet jeśli znasz je na pamięć!

Jak nie zdasz?

Zdarza się. Nie ma powodów do paniki. Polecamy się szybko umówić na kolejny termin. Wtedy będziesz mieć bardziej świeże informacje. Im mniejsza przerwa pomiędzy praktyką a egzaminem, tym lepiej dla Ciebie. Jeśli potrzebujesz jeszcze poćwiczyć, to zadbaj o to, by Twoje jazdy doszkalające trwały do około 3 dni przed egzamin.
Oczywiście nie zawsze będziesz potrzebować jazd, wszystko zależy od błędu oraz rekomendacji egzaminatora.

A jak już zdasz, nie zapomnij żeby nas o tym poinformować! Będziemy się cieszyć razem z Tobą, każdy kolejny kierowca to dowód, że praca naszych instruktorów jest skuteczna.

POCHWAL SIĘ ZDANYM EGZAMINEM NA NASZYM FACEBOOKU LUN WYŚLIJ NAM MAILA!

Szerokiej drogi!

Nie odkładaj planów na jutro

Zapisz się na kurs już dziś!

Spis treści
Spodobał się artykuł?
Udostępnij znajomym