Piesi w ruchu drogowym

Piesi w ruchu drogowym

W końcu mamy wiosnę! Teraz będzie już tylko lepiej, cieplej i milej. A to oznacza jedno: piesi w ruchu drogowym! Dlatego też warto sobie przypomnieć wszystkie zasady dotyczące pieszych w ruchu drogowym.

Kto to jest pieszy?

Pieszy jest to osoba, która znajduje się poza pojazdem na drodze. Nie wykonuje robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami. Pieszym jest także osoba, która prowadzi rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, wózek podręczny lub inwalidzki, także osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim, a także co ważne, osoba poniżej 10 roku życia kierująca rower pod opieką osoby dorosłej.

Pamiętaj, że piesi i rowerzyści na drodze to najmniej chroniona grupa uczestników ruchu drogowego. Dlatego zawsze należy przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności. Oczywiście takie podejście powinno działać w dwie strony, jednakże nie każdy pieszy jest kierowcą. W związku z tym pieszy może mylnie określić Twoją prędkość lub zrobić coś niespodziewanego.

Dlatego też szczególna ostrożność względem pieszych jest tak istotna. Bez niej ciężko byłoby zachować bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Jak zachować się przy przejściu dla pieszych: czy zawsze należy zwolnić?

O obowiązkowym zwalnianiu przed przejściem dla pieszych mówi się dużo i różnie. A wbrew pozorom nie zawsze musisz zmniejszać prędkość przed przejściem dla pieszych. Jeśli Twoja prędkość jest niewielka, na przejściu i przed nim nie widzisz pieszych oraz ogólnie masz bardzo dobrą widoczność, to naprawdę wystarczy zdjęcie nogi z gazu i baczna obserwacja drogi.

Jest jednak ale

Bardzo często źle zaparkowane samochody ograniczają widoczność w okolicy przejścia dla pieszych. Wówczas musisz znacznie zmniejszyć prędkość, ponieważ pieszym może być np. dziecko, które przez swój wzrost jest całkowicie niewidoczne zza źle zaparkowanego auta.

Ważnym aspektem jest również obserwacja sytuacji za Twoim pojazdem w lusterku wstecznym. Jeśli za Tobą nie jedzie żadne auto, a pieszy spokojnie czeka przed przejściem, wówczas nie zawsze warto się zatrzymywać. Ty przejedziesz i pieszy spokojnie przejdzie przez pustą jezdnię. Natomiast jeśli ruch jest duży, pieszy jest widocznie zniecierpliwiony, to najlepiej zatrzymać auto przed przejściem.

Co więcej, obserwując sytuację za pojazdem, możesz określić, czy pojazd jadący za Tobą respektuje zasady dotyczące przejść dla pieszych. Jeśli jego prędkość jest niedostosowana, może uderzyć w Twój pojazd (bo Ty chcesz przepuścić pieszego) i przepchnąć go na pasy, czego pieszy kompletnie się nie spodziewa. Dlatego warto zwalniać przed przejściem, ponieważ to sygnalizuje pojazdowi za Tobą, że on także musi dostosować prędkość.

Ważne!

Potrącenie pieszego pojazdem jadącym z prędkością 50 km/h daje mu niewielkie szanse na przeżycie. W przypadku większych prędkości te szanse spadają do zera.

Obowiązki pieszego w ruchu drogowym

Pieszy do przechodzenia przez jezdnię powinien wykorzystywać przejście dla pieszych. Obowiązkiem pieszego jest wzmożona czujność oraz zwiększona obserwacja otoczenia. Przed wejściem na drogę pieszy zobowiązany jest do upewnienia się, czy nie nadjeżdża pojazd.Pieszy, który znajduje się już na przejściu na pieszych, ma pierwszeństwo przed pojazdem. W żadnym wypadku jednak nie wolno mu wejść na przejście bezpośrednio pod przejeżdżający pojazd.

Jeśli na przejściu dla pieszych występuje sygnalizacja świetlna, to pieszy ma obowiązek stosować się do znaków świetlnych, które pokazuje sygnalizator.

Kiedy pieszy może przejść poza przejściem dla pieszych?

Jeśli odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 m, wówczas pieszy może przejść przez jezdnię poza przejściem dla pieszych.

Należy zaznaczyć, że przejście pieszego poza wyznaczonym przejściem dla pieszych jest dozwolone w momencie, kiedy nie stanowi zagrożenia dla ruchu pojazdów, nie utrudnia ruchu oraz pokonywanie jezdni odbywa się najkrótszą drogą do przeciwległej krawędzi jezdni. Zabrania się pokonywania jezdni na skos (także na przejściach dla pieszych), ponieważ wydłuża to czas potrzebny do jej pokonania.

Jeśli w obszarze zabudowanym, na drodze dwujezdniowej lub po której kursują tramwaje po torowisku wyodrębnionym z jezdni — przechodzenie pieszego przez jezdnię lub torowisko dozwolone jest wyłącznie po przejściu dla pieszych.

Piesi w ruchu drogowym – podsumowanie

Piesi mają swoje obowiązki w ruchu drogowym, jednakże tak naprawdę na Tobie jako kierowcy spoczywa odpowiedzialność obserwacji drogi i przewidywania. Pieszy w starciu z autem zawsze ma mniejsze szanse. Dodatkowo należy pamiętać, że oprócz tego, że nie każdy pieszy jest kierowcą, to jeszcze nie każdy pieszy jest dorosły. Dlatego też zachowanie szczególnej uwagi jest kluczowe i obowiązkowe dla każdego kierowcy bez względu na fakt, że pieszego jako uczestnika ruchu drogowego również obowiązują przepisy.