Przejścia dla pieszych na egzaminie praktycznym na prawo jazdy
Przejeżdżanie po przejściach dla pieszych to nieodłączny element każdego egzaminu na prawo jazdy. Po prostu nie da się tego uniknąć. Samo przejście dla pieszych to bardzo newralgiczne miejsce na drodze. To właśnie na pasach przecina się ruch pojazdów z ruchem niechronionych pieszych. Dlatego też jako kierujący pojazdem musisz zadbać o bezpieczeństwo osób, które przy kolizji z autem są na straconej pozycji.
Kim są piesi?
Można śmiało powiedzieć, że wszyscy jesteśmy pieszymi. W dodatku, w przeciwieństwie do kierowcy, nie ma specjalnego egzaminu na pieszego, dlatego świadomość może być różna.
Pieszym jest osoba dorosła, dziecko czy osoba starsza. Ze względu na oczywiste różnice ich zachowania mogą być bardzo różne.
[INSERT_ELEMENTOR id=9241]
Dlatego to na osobie kierującej pojazdem skupia się odpowiedzialność i zachowanie szczególnej ostrożności. W trakcie egzaminu element ten jest sprawdzany, ponieważ rozważne prowadzenie auta zapewnia bezpieczeństwo na drodze.
Zacznijmy od przepisów:
Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju.
Przejście dla pieszych to miejsce oznakowane następująco:
A-16
P-10
Kierujący pojazdem, widząc pieszego powinien ustąpić mu pierwszeństwa. Zasada jest z pozoru oczywista, jednak nie zawsze wszystko idzie tak, jak powinno.
Pieszym zabrania się:
1) wchodzenia na jezdnię lub drogę dla rowerów: bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
2) przechodzenia przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
3) zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko;
To wcale nie oznacza, że wszyscy się do tego stosują.
Dlatego na egzaminie najczęstszymi błędami jest: niezauważanie pieszego, zbyt późne dostosowanie prędkości, niezastosowanie szczególnej ostrożności czy brak należytej obserwacji drogi.
Bardzo ważna jest nieustająca świadomość zagrożenia i zachowanie pełnej uwagi.
- Obserwuj otoczenie;
- Widząc, pieszego, reaguj dostosowaniem prędkości;
- Patrz nie tylko na samo przejście;
- Pamiętaj, że pieszy może zachować się nieprzewidywalnie.
Sprawdź inne artykuły: