Sygnalizacja świetlna to taki element ruchu drogowego, który widzimy praktycznie codziennie. Nieprzestrzeganie wiąże się z konsekwencjami. Dlatego chcemy przybliżyć Ci rodzaje sygnalizacji świetlnej oraz znane i mniej znane kwestie związane z jej wykorzystaniem w ruchu drogowym.
Co to jest sygnalizacja świetlna?
Sygnalizacja świetlna jest to zestaw urządzeń, który służy do sterowania ruchem. Potocznie nazywana „światłami” jest praktycznie w każdym mieście. Reguluje ruch na skrzyżowaniach i pozwala zachować porządek na drodze.
Ważne: Pamiętaj jednak, że w ruchu drogowym uczestniczą jeszcze rowerzyści i piesi. Ich również dotyczą sygnalizatory.
Sygnalizacja składa się z trzech kolorów: zielonego, żółtego i czerwonego. Może jej towarzyszyć także strzałka warunkowego skrętu w prawo lub w lewo lub znaki.
Sygnał czerwony: zakaz wjazdu za sygnalizator.
Sygnał czerwony i żółty nadawane jednocześnie: zakaz wjazdu za sygnalizator. Pojawienie się sygnału żółtego informuje o tym, że za chwilę będzie nadawany sygnał zielony.
Sygnał zielony: jest zezwoleniem na wjazd za sygnalizator, jeśli masz możliwość opuszczenia skrzyżowania w trakcie nadawania sygnału. Jeśli takiej możliwości nie masz, to nie wolno Ci wjechać za sygnalizator. Często widzimy na skrzyżowaniach o ruchu kierowanym, że kierowca wjeżdża na skrzyżowanie bez sprawdzenia i toruje ruch innym uczestnikom, ponieważ światła zdążyły się już zmienić.
Sygnał żółty: zakaz wjazdu za sygnalizator. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy w chwili nadawania sygnału pojazd znajduje się na tyle blisko, że koniecznością będzie gwałtowne hamowanie. Sygnał oznacza także, że za chwile będzie nadawany sygnał czerwony.
Sygnały ogólne i kierunkowe różnice
Sygnały ogólne (kolizyjne) mają kształt koła i odpowiednią barwę. Taki typ sygnalizatora oznacza, że możesz zawracać na skrzyżowaniu, jeśli znaki nie stanowią inaczej.
Jeśli przed Tobą jest sygnalizator z sygnałami ogólnymi, to masz pierwszeństwo, jadąc prosto i w prawo. Oczywiście zawsze musisz uważać na pieszych. Natomiast gdy jedziesz w lewo, musisz przepuścić pojazdy, które jadą z naprzeciwka oraz pieszych.
Sygnały kierunkowe (bezkolizyjne) także mają kształt koła, ale w jego wnętrzu umieszczone są strzałki pokazujące kierunek jazdy. Mają również odpowiednie barwy.
Jeśli przed Tobą jest sygnalizator z sygnałami kierunkowymi, to na zielonym świetle masz pierwszeństwo. Wtedy nie przetną Ci drogi inne pojazdy i piesi. Oczywiście nie zwalnia Cię to z zachowania szczególnej ostrożności.
Jak zachować się w przypadku wyłączenia sygnalizacji świetlnej?
Należy stosować się do obowiązujących znaków na drodze oraz do pierwszeństwa, które z przepisów ruchu drogowego.
Sygnalizacja świetlna — porządek na drodze
Prawidłowa interpretacja sygnalizacji świetlnej zwiększa bezpieczeństwo ruchu oraz przede wszystkim go porządkuje. Sygnalizatory w dużych miastach są wręcz niezbędne, ponieważ natężenie ruchu jest także duże, bez nich zrobiłby się naprawdę spory bałagan. Dlatego warto znać znaczenie każdego koloru oraz znaków im towarzyszących.
Nie odkładaj planów na jutro
Zapisz się na kurs już dziś!